hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrow up-arrow

  Son dakika haberi: KPSS'de sızıntı iddiasına suç duyurusu

  Son dakika haberine göre; Devlet Denetleme Kurulu, 2022-KPSS lisans oturumuna ilişkin iddialar konusunda Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Devlet Denetleme Kurulu’nun (DDK), 2022 KPSS lisans oturumuna ilişkin iddialar konusundaki suç duyurusu üzerine soruşturma başlattı. Soruşturmanın savcılık ve DDK tarafından koordineli şekilde yürütüleceği öğrenildi.

  31 Temmuz'da yapılan KPSS'de çıkan soruların, sınavdan önce bir yayınevinin deneme kitaplarında yayımlandığı öne sürüldü. İddia ÖSYM tarafından yalanlanırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan olayın araştırılması için Devlet Denetleme Kurulu'na talimat verdi. Erdoğan, "Tek bir evladımızın dahi mağdur olmasına asla müsaade etmeyiz" dedi. Öte yandan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün görevden alındı.

  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 31 Temmuz Pazar günü düzenlenen Kamu Personel Seçme Sınavı’nda (KPSS) 30’un üzerinde sorunun deneme testlerinde çıkan sorularla benzer olduğu ve sızdırıldığı iddiası tepkilere neden oldu. Sınava katılan bazı adaylar, sosyal medya paylaşımlarında KPSS’deki sorular ile Yediiklim Yayınları’nın deneme testlerindeki soruların birebir benzer olduğunu kaydetti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  KPSS sorularının sızdırıldığı iddiasıyla ilgili eğitim sendikaları hukuki adımları atacaklarını açıklarken siyasi parti liderleri de konunun takipçisi olacakları yönünde paylaşımlar yaptılar. Birçok aday da CİMER’e başvurarak şikâyetlerini dile getirdi ve sınavın iptal olmasını talep etti.

  MÜFETTİŞLER ÖSYM'DE

  KPSS'de soruların sızdırıldığı yönündeki iddialar gündemdeki yerini korurken, müfettişlerden oluşan heyet ÖSYM'ye gönderildi.

  "BİR SORUN GÖRÜNÜYOR"

  Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Yunus Arıncı, "Bir sorun görünüyor. KPSS ile ilgili sorunun ne boyutta olduğunu müfettiş arkadaşlarımızın çalışması gösterecek" dedi.

  Görevlendirilen heyetin yerinde inceleme yapacağını belirten Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Yunus Arıncı şöyle konuştu:

  Bir heyet görevlendirdik. Müfettişlerden oluşan heyet yerinde inceleme ve araştırma yapacak. ÖSYM'deki inceleme ve araştırma sürecine ilişkin bir süre vermemiz şu aşamada mümkün değil. Tabloyu tam olarak görmemiz lazım. Ancak mümkün olan en kısa sürece raporumuzu Cumhurbaşkanına sunacağız. Bir sorun göründüğünü ifade etmiştim. Sorunun ne boyutta olduğunu müfettiş arkadaşlarımızın çalışması gösterecek.

  KPSS'DE SIZINTI İDDİASINA SUÇ DUYURUSU

  Devlet Denetleme Kurulu, 2022-KPSS lisans oturumuna ilişkin iddialar konusunda Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  YÖK DE İDDİALARA İLİŞKİN İNCELEME BAŞLATTI

  YÖK Başkanı Erol Özvar yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: 2022 KPSS sınavında çıkan bazı sorulara ilişkin iddialarla ilgili DDK tarafından gerçekleştirilen denetleme ile eş zamanlı olarak tarafımızca da inceleme başlatılmış olup sonuç en kısa zamanda ve şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşılacaktır.

  SORUŞTURMA BAŞLATILDI

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Devlet Denetleme Kurulu’nun (DDK), 2022 KPSS lisans oturumuna ilişkin iddialar konusundaki suç duyurusu üzerine soruşturma başlattı. Soruşturmanın savcılık ve DDK tarafından koordineli şekilde yürütüleceği öğrenildi.

  2 ADRESTE ARAMA

  Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince KPSS sorularıyla ilgili iddialar kapsamında, Yediiklim Yayınevine yönelik operasyon düzenlendi. Ankara'da yayınevine ait 2 adreste arama başlatıldı

  BUNDAN SONRAKİ SÜREÇ NASIL OLACAK?

  CNN Türk muhabiri Ahmet Melik Türkeş de konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Türkeş'in değerlendirmeleri şöyle; Önümüzdeki süreçte konuşacağımız bazı önemli hususlar var. Bunlardan biri şu. Devlet Denetleme Kurulunca incelemeler gerçekleştirilecek. İvedilikle bir karar alınacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  BU HAFTA SONU ÖSYM SINAVI OLACAK MI?

  Önemli olan bir diğer konu da şu. KPSS tek bir sınavdan oluşmuyor. Farklı tarihlerde farklı oturumlar gerçekleştiriliyor. Önümüzde aslında 2 sınav daha var. Bunlardan biri KPSS Alan; yani kariyer mesleklerine hazırlanan öğrencilerin girdiği. Diğeri ise öğretmenlerin girdiği Öğretmen Alan Sınavı. Bunların ilki 6-7 Ağustos tarihlerinde önümüzdeki hafta sonu. Diğeri de bir sonra ki hafta 14 Ağustos pazar günü gerçekleştirilecek.

  Gündemdeki soru şu. Bu hafta sonu ÖSYM sınavı olacak mı? Çünkü ÖSYM gelen süreçte denetimle birlikte gelen süreçte gerçekleştirilen ÖSYM sınavıyla ilgili bir karar verilecek ama önümüzdeki KPSS sınavlarıyla ilgili bir adım atılacak mı? Bu da merak ediliyor. Sınavlar ertelenir mi, iptal edilir mi, yoksa aynı şekilde planlandığı takvimde gerçekleştirilecek mi? Aslında belki en önemli sorulardan biri bu. Bu soruya yanıt arayacağız. Tüm gün boyunca da siyasetin gündeminde de bu konu olması bekleniyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  YAYINEVİNDEKİ SON DURUM

  CNN Türk muhabiri Arda Erdoğan da DDK'nın yayınevi önünden son gelişmeleri aktardı. Erdoğan'ın değerlendirmeleri şöyle; ÖSYM tarafından gelen bir ekip bugün yayınevini ziyaret etti. Bizler de o iddiaların odağındaki yayınevindeydik. ÖSYM'den gelen bir ekibin yayınevi yetkilileriyle görüştüğüne ve yayınevinden çıkarken ellerinden hard disk ile birlikte elektronik ortamda söz konusu o iddialara konu olan soruların veri tabanındaki diğer bilgilerin teslimatının alındığına şahitlik ettik.

  Burada bulunduğumuz süre içerisinde yayınevinin yetkilileriyle de görüşme, konuşma fırsatımız oldu. Yayınevi yetkilileri iddiaların odağındaki soru sayısının 20 kadar olmadığını daha az 5 civarında olduğunu bizlere ifade ettiler. Ayrıca söz konusu soruların birebir aynı çıktığı iddialarına ise; tesadüfi olduğu kanaatinde olduklarını bize ilettiler.

  Gün içerisinde ÖSYM tarafından yapılacak açıklamaya müteakiben yayınevinden de bir yazılı açıklama yapılacağını, sürecin kapsamlı şekilde yayınevi tarafından yayınevi boyutuyla anlatılacağını bizlere ifade ettiler.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow