Son Dakika Haberi! Oruç Reis'in dönüşüne 4 gerekçe | Video

Video: Son Dakika Haberi! Oruç Reis'in dönüşüne 4 gerekçe | Video

Tam da istikşafi görüşmeler beklenirken, Oruç Reis tekrar Meis'in güneyinde sahneye çıktı. Tansiyon yeniden yükseldi. Peki ama ardı ardına gelen NAVTEX ilanlarının perde arkasındaki nedenler neler? CNN TÜRK'ün edindiği bilgilere göre, Oruç Reis'in dönüşünün dört nedeni var. Detaylar özel haberimizde...

İSTİKŞAFİ BEKLENİRKEN ORUÇ REİS NEDEN BÖLGEYE GİTTİ?

Ankara-Atina hattında gözler istikşafi görüşmelerin başlayacağı tarihe yönelmişti. Ancak beklenen adım gelmedi. Türkiye 11 Ekim gecesi 10 günü kapsayacak şekilde Oruç Reis'in Meis'in güneyinde çalışacağını duyuran bir NAVTEX yayımladı. Yunanistan'dan bu NAVTEX'e karşı adım geldi.

Peki, bu adım neden atıldı? CNN TÜRK, Oruç Reis'in yeniden bölgeye gitmesinin ardındaki perde arkası bilgilere ulaştı. CNN TÜRK'ün edindiği bilgilere göre, Oruç Reis'in sismik çalışmaya dönmesinin ardında dört neden var.

"ANKARA BAKIM BİTİNCE SAHAYA DÖNECEK DEMİŞTİ"

Kaynaklara göre Oruç Reis'in yeniden bölgeye gitmesi bir sürpriz olmamalı. Çünkü Türk yetkililer defaatle 'Bakımı bitince Oruç Reis göreve dönecek ama bu süreç diplomasi için fırsat.' diyordu. Ankara'ya göre Yunanistan o fırsatı iyi kullanamadı.

"YUNANİSTAN MAKSİMALİST TALEPLERDEN VAZGEÇMEDİ"

İkinci neden ise Yunanistan'ın maksimalist taleplerinden vazgeçmemesi. Ankara, Sevilla haritasının Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri tarafından reddedildiğini ancak Yunanistan'ın Sevilla haritasını tanımıyoruz açıklamasını hiçbir zaman resmi ağızlardan yapmadığı görüşünde. Ankara'ya göre Yunanistan'ın Oruç Reis'in ana karadan 15 kilometre ötede görev yapmasına itirazı bile maksimalist taleplerin uzantısı.

AB LİDERLER ZİRVESİ ANKARA İÇİN BİR HAYAL KIRIKLIĞI

Üçüncü neden Avrupa Birliği zirvesinin sonuçları. Ankara için zirvenin sonuçları tam bir hayal kırıklığı. CNN TÜRK'ün konuştuğu yetkililer, daha önce AB Liderler Zirvesi'nin sonuçları diyalog girişimlerini negatif etkileyebilir uyarısı yapıyordu.

SAMİMİ DİYALOG ÇAĞRILARI TAM KARŞILIK BULMADI

Ve son neden samimi diyalog çağrısının karşılık bulamaması. Ankara görüşmeye hazırız derken gerektiğinde bir oyun varsa bozmaya da hazırız mesajı veriyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS