Son Dakika Haberleri: İstanbul sözleşmesi ne olacak? | Video

Son Dakika Haberleri: İstanbul sözleşmesi ne olacak? | Video

Türkiye İstanbul sözleşmesinden çekilecek mi? Kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetin önlenmesi için 2011 yılında imzalanan sözleşmeye ilişkin alınacak karar tartışılırken sözleşmeye dair bir güncelleme olabileceği de konuşuluyor. Son kararı cumhurbaşkanı Erdoğan Ağustos ayında kendisine sunulan raporlar sonrası verecek.  

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türkiye kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetin önlenmesi için 2011 yılında imzalanan İstanbul sözleşmesinden çekilecek mi? Nasıl bir adım atılacağı konuşulurken, konu ağustos ayında bir kez daha AK Parti MYK'sında gündeme gelecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir formül üzerinde çalışma yapılması talimatı verdiği İstanbul sözleşmesinden Türkiye’nin Ağustos ayı itibariyle çekilebileceği konuşuluyor.
Diğer alternatifler de hükümetin merceği altında. Bu alternatiflerden biri İstanbul sözleşmesinin güncellenmesi. Yani İstanbul sözleşmesi 2.0 versiyonunun gündeme gelmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliği üzerinden sözleşmenin tadil edilmesi.

CNN TÜRK'ün edindiği bilgilere göre, sözleşmenin güncellenmesi zorlu bir süreç. Birçok ülkenin dahil olduğu sözleşmenin güncellenmesi için hem Avrupa komisyonu ile hem de diğer ülkelerle görüşmelerin yürütüleceği bir sürecin başlatılması gerekiyor, bunun da aylar ve belki yıllar alabileceği ifade ediliyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bir yandan da sözleşmenin imzalanması sonrası evlilikler ve boşanmalar da inceleniyor. AK Parti MYK toplantısında sözleşme yürürlüğe girdiği 2014 yılından bu yana boşanmaların arttığına dair bir rapor Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunuldu. Rapora göre, 2014 yılında 202 bin 17 boşanma davası açılırken bu sayı 2015 yılında 205 bin 871, 2016 yılında 212 bin 945 oldu. 2017'de boşanma davası sayısı hızlı bir artışla 223 bini geçti, 2018 246 binlere ulaştı. Geçtiğimiz yıl ise 248 bin 640'a kadar çıktı.

Raporda iki farklı görüşe de yer verildi. Buna göre bazı kurmaylar İstanbul sözleşmesinin kadının kendisini savunmasına ve mahkemeye gitmesine olanak sağladığını ve bunun iyi bir gelişme olduğunu söylerken bazı kurmaylar sözleşmeyle boşanma davalarının arttığını ifade etti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İstanbul sözleşmesi ile ilgili yapılan araştırmalar çalışmalar, AK Parti MYK’sında görüşülecek. MYK toplantısının bayramdan sonra 5 Ağustosta olması bekleniyor.