İstanbul Bahçelievler'de 7 katlı bir bina çöktü

Video: İstanbul Bahçelievler'de 7 katlı bir bina çöktü

İstanbul Bahçelievler'de daha önce kentsel dönüşüm sebebiyle bir ay önce boşaltılan 7 katlı bir bina çöktü. Olay yerine çok sayıda itfaiye, polis ve sağlık ekibi sevk edilirken, Bahçelievler Belediye Başkanı Bahadır, CNN TÜRK'e yaptığı açıklamada "AFAD'ın verdiği ilk bilgiye göre enkazda kimse yok" ifadelerini kullandı. Bahadır, binanın giriş katındaki demirlerin hurdacılar tarafından satılmak üzere alındığı iddiası olduğunu da söyledi. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, binanın çökmesine ilişkin soruşturma başlattı.

Bahçelievler'de kentsel dönüşüm sebebiyle bir ay önce boşaltılan bina çöktü. Siyavuşpaşa Mahallesi Emek Caddesi Narlı Sokak'taki 7 katlı boş bir binanın çökmesi üzerine, olay yerine itfaiye, polis ve sağlık ekipleri sevk edildi.


Polis ekipleri, yıkılan binanın çevresinde güvenlik önlemi alırken, enkaz altında insan olması ihtimaline karşı, AFAD ve Bahçelievler Belediyesi arama kurtarma ekibi de olay yerine geldi.


Binanın çökmeden önceki fotoğrafı


VALİ YERLİKAYA SON DURUMU AKTARDI


İstanbul Valisi Ali Yerlikaya yıkılan binayla ilgili yaptığı açıklamada "Bina yarın belediye tarafından yıkılacaktı. Binada oturanları aradık, hiçbiri bu binada değil. Enkaz altında kimseye rastlanmadı.Bu bina yıkılma esnasında bir vatandaşımız enkazın altında bir kişinin kaldığını gördüğünü söyledi. Bakiye kalan enkazı arkadaşlarımız yine AFAD, itfaiyenin gözetiminde çekecekler. 


Tespit etmiş olduğumuz ağır hasarlı binalarımız fazla değil. Bunların süratle içinde bulunan vatandaşlarımız bir an önce çıkmalı.


Bakırköy cumhuriyet başsavcılığımız açıklama yaptı ve araştırdığını söyledi." ifadelerini kullandı. Arama kurtarma ekipleri, dinleme cihazı ve arama kurtarma köpeği ile enkazda çalışma yapıyor. 


Çöken binanın yanındaki zarar gören bir apartman ve yakınındaki binalar da tedbir amaçlı tahliye edildi. Çökme sonrası ilk görüntüler


Binanın çökmesi sonucu bazı araçlarda hasar meydana geldi. VALİLİKTEN AÇIKLAMA


İstanbul Valiliğinden yapılan açıklamada, "Siyavuşpaşa Mahallesi'nde saat 14.44'de kentsel dönüşüm sebebiyle bir ay önce boşaltılan ve içinde kimsenin yaşamadığı belirtilen bir bina henüz bilinmeyen bir nedenle çökmüştür." denildi. 


Çöken binanın yanında bulunan apartmanda yaşayan vatandaşlar büyük panik yaşadı


Olay yerine AFAD, itfaiye ve sağlık ekiplerinin sevk edildiği belirtilen açıklamada, "Çevrede güvenlik önlemleri alınmıştır. Çökme sırasında herhangi bir vatandaşımıza yönelik olumsuz bir durum olup olmadığı araştırılmaktadır." ifadeleri kullanıldı.


Çöken binanın yanında bulunan apartmanda da hasar oluştu...


ENKAZ ALTINDA BİRİ OLUP OLMADIĞI ARAŞTIRILIYOR 


Olay yerine gelen Bahçelievler Belediye Başkanı Hakan Bahadır, binada oturan olmadığını belirterek, kullanılmayan ve yıkılacağı için boşaltılan binanın alt katına kaçak olarak bazı hurdacıların girdiğinin söylendiğini anlattı. 


Bazı kişilerin kağıt toplayan hurdacının dışarı çıktığını, bazılarının da içeride olduğunu söylediğini aktaran Bahadır, "AFAD, itfaiye ve belediyenin arama ve kurtarma ekipleri burada çalışıyoruz. AFAD'ın köpekleri geldi. Dinleme cihazları getirildi. Yıkılan binanın altında kimse olup olmadığına bakılıyor. Yıkılan bina yandaki 7 katlı binanın 4 katının yan duvarına biraz hasar vermiş. Orada da yaralı ve ölüm vakamız yok, sadece maddi kayıp var. Tüm ekipler çalışıyoruz. Yıkılan binanın altında bir insan var mı, araştırıyoruz." dedi.


Bahadır, çöken binanın hasar verdiği yandaki binanın ise yeni olduğunu dile getirdi. "BİNA STOĞUMUZUN 3'TE BİRİ YENİ" 


Bahçelievler Belediye Başkanı Bahadır, ilçede bulunan yaklaşık 22 bin binanın yüzde 35'inin 1999 Marmara Depremi'nden sonra dönüşüme uğradığını, bina stoğunun 3'te birinin yeni olduğunu söyledi. 


İlçedeki binaların 3'te 2'sinin ise eski olduğuna işaret eden Bahadır, "Geldiğimizden beri 10 aydır Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile beraber kentsel dönüşümle ilgili çalışmalarımızı hızlandırdık. İnsanları ikna etmeye, yani 'Mezar evlerde oturacağınıza gelin eviniz küçülsün, imkanlarınız ölçüsünde katkı sağlayın, yenileyin.' diye gayret ediyoruz." diye konuştu.  Siyavuşpaşa'nın bitişik nizam bir mahalle olduğu bilgisini veren Bahadır, şöyle devam etti: 


"40 yıldır böyle kurulmuş. Orada biraz sıkıntımız var. Arkadaşlarımızı ikna edemiyoruz ama Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ve Cumhurbaşkanımız bize söz verdi. Eğer ada bazlı 5 dönüm civarında birleşirse, kat artışı değil metrekare artışı vererek bir kolaylık sağlayacağız ve yenilenmesine gayret edeceğiz."


Bahadır, bu kapsamda belediyenin imar müdürlüğünün çalıştığını anlatarak, "Kentsel Dönüşüm Ofisi kurduk. Özellikle arkadaşlarımız apartman sakinlerine çizim yaparak gösteriyor. Elimizden geleni yapıyoruz. Hükümetimizin verdiği kira ve taşıma yardımı gibi imkanlar var. Vatandaşlarımızı bir an öne dönüşüm için ikna etmeye çalışıyoruz." şeklinde konuştu. BİNADAKİ DEMİRLERİN HURDACILAR TARAFINDAN ALINDIĞI İDDİASI


Bahçelievler Belediye Başkanı Bahadır, CNN TÜRK Muhabiri Fulya Öztürk'e yaptığı açıklamada "AFAD'ın verdiği ilk bilgiye göre enkazda kimse yok. Bina 1991 yılında ruhsat almış. Binanın yarın yıkılması planlanıyordu, bugün bu olay yaşandı. Bina çevresinde olası bir yıkılma durumuna karşı önlemler alınmıştı" dedi.


Bahadır, sözlerine "Görgü tanıklarının ifadelerine göre giriş katındaki demirler, hurdacılar tarafından alınmış. Eğer iddia doğruysa demirlerin alınması binanın yıkılmasına neden olmuş olabilir" şeklinde devam etti."ZEMİNİN SAĞLAM OLMASI BİNANIN GÜVENLİ OLDUĞUNU GÖSTERMEZ"


Kentsel Dönüşüm Uzmanı Mimar Nihat Şen'in CNN TÜRK'e yaptığı açıklamalar şu şekilde:


Binanı enkazını incelediğimizde beton içinde deniz kabuklarını görebiliyoruz. Betonla demirin birbirine yapışması, örtüşmesi lazım. Deniz kumu ve yuvarlak demiri bir araya getirildiğinde birbirini tutmaz. Ve deniz kumunda bulunan tuz, demire zarar verir. Sadece zeminin sağlam olması binanın güvenli olduğunu göstermez. Özellikle 1999 yılından önce yapılan tüm binaların incelenmesinin yapılması lazım.


Bir risk söz konusu ise binanın acilen yıkılması lazım. Binanın yıkıldığı anda oradan bir yaya da geçebilirdi. Vatandaşlarımızın binalarıyla ilgili tespitlerini lütfen yaptırsınlar, çok yüksek bedeller de değil. Sadece bir kere yapılacak bir şey. Gerekli müracaatlarını yaptırsınlar. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS