Son Dakika: Meclis'in gündemi yoğun | Video

Video: Son Dakika: Meclis'in gündemi yoğun | Video

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde bu hafta çarşı ve mahalle bekçileriyle ilgili yasa teklifi ve ikinci yargı paketi gündemde olacak. Meclis Genel Kurulu, Sayıştay üyeliği için seçim de yapacak. Türkiye Varlık Fonu denetim ve faaliyet raporları da Plan ve Bütçe Komisyonu'nda ele alınacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin bu hafta çarşı ve mahalle bekçileriyle ilgili kanun teklifinin görüşmelerini tamamlaması bekleniyor.

Düzenleme, çarşı ve mahalle bekçilerinin yetkileriyle ilgili değişiklikler öngörüyor. Yasayla bekçiler görev bölgelerinde kişileri, araçları durdurabilecek, kimlik sorabilecek, şiddet veya istismar mağduru kadın ve çocukları, en yakın kolluk birimine teslim edecek.

Muhalefetin bekçilere polis yetkisi verilmesi olarak eleştirdiği yasa teklifi, bekçilere halkın sükun ve istirahatini bozanları, başkalarını rahatsız edenleri engelleme yetkisi veriyor. Bekçilerin ayrıca trafiği aksatan taşıtların ya da diğer engellerin kaldırılması yetki ve görevi de olacak..

Düzenlemeye göre çarşı ve mahalle bekçileri, zor ve silah kullanabilecek, genel kolluk kuvvetlerine yardımcı olacak.

Meclis Genel Kurulu'nda bu hafta Sayıştay için üye seçimi de yapılacak. Sayıştay üyeliği için, gizli oylamayla 5 kişi seçilecek.

Ayrıca Genel Kurul'un bu hafta 4 Haziran'da Adalet Komisyonu'nda kabul edilen Hukuk Muhakemeleri Kanunu teklifini de gündemine alması bekleniyor.

Hukuk yargılamalarında hızlı yargılama usullerinin uygulanabilmesi için bir dizi değişiklik yapan teklifle, "Kişilerin korunmaya değer üstün bir menfaatinin bulunması" halinde, duruşmaların bir kısmı veya tamamı gizli olarak yapılabilecek.

Tüketici Mahkemelerinde görülen uyuşmazlıklarda, dava açılmadan önce ara bulucuya başvurulacak.

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu Salı günü toplanarak Türkiye Varlık Fonunun 2018 yılı mali tabloları ve faaliyetleri ile ilgili denetim raporlarını görüşecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS