hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Son dakika... Deprem bölgesinde son durum ne? Milli Savunma Bakanı Akar'dan CNN TÜRK'te açıklamalar

  Son dakika haberine göre; Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Hakan Çelik ile Hafta Sonu'nda Hatay’dan deprem bölgesine ilişkin bilgileri aktardı. ‘Asker kışladan geç çıkarıldı’ iddiasına net yanıt veren Bakan Akar, "TSK ilk andan itibaren görevinin başında, milletinin yanında. Geç kalınma söz konusu değil. Herkes işinin başındaydı ceridelerde açık açık görülüyor." dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hakan Çelik ile Hafta Sonu gündemi belirlemeye devam ediyor… Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Hatay’dan deprem bölgesine ilişkin bilgileri Hafta Sonu’nda aktardı. Askerin alanda sürdürdüğü faaliyetler neler? Yeni hastaneler hasta ve yaralılara hangi imkanları sağlıyor? ‘Asker kışladan geç çıkarıldı’ iddialarına ne cevap veriyor? Hudut güvenliğinde zafiyet oluştu mu? 

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın açıklaması şu şekilde;

  Büyük bir felaketle karşı karşıya kaldık, milletimize geçmiş olsun diyorum. Burada büyük bir yıkım oldu çok sayıda vatandaşımız hayatını kaybetti. BU kışlada 3 askerimiz deprem saatinde şehit oldu. Büyük bir felaket ve büyük bir yıkım oldu.

  "DEVLET-MİLLET İŞBİRLİĞİ SERGİLEDİ"

  Deprem haberini alır almaz depremden 20 dakika sonra arkadaşlarımızla görüşmelerimizi yaptık, ilk raporları aldık. Kışlada bir binanın yıkıldığı bilgisini aldık. Aldığımız ilk bilgileri Cumhurbaşkanımıza arz ettik. Gitmek için hazırlıklarımızı yaptık. İncirlik'e kadar hava yoluyla İncirlik'ten sonra kara yoluyla öğleden sonra buraya geldik. Büyük felaketten hemen sonra devletimiz hemen vatandaşının yanına koştu. Vatandaşımızın uğradığı felakete çare olabilmek için devlet millet işbirliği sergiledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "TEYAKKUZ HALİNDEYİZ"

  İlk andan itibaren kara-deniz ve hava birliklerimiz teyakkuz halinde. İlk anda bize lazım olan arama kurtarma faaliyetiydi. 34 doğal afet arama kurtarma timini seferber ettik.

  21 bin vatandaşımızı deprem bölgesinde naklettik. İncirlik yurt içi ve yurt dışından gelen yardımların toplanma ve dağıtım üssü oldu. Arkadaşlarımız gidilmedik köy, gidilmedik ilçe bırakmadı. 

  Başlangıçta İskenderun gemimiz hazır hale getirildi. Deniz koridorunu tesis ettik. Yaralılar İskenderun gemisiyle Antakya'dan Mersin'e taşındı. 

  Bu faaliyetleri yaparken Sağlık Bakanlığı personeliyle iş birliği içinde olduk. Vatandaşa hizmet götürdük. Sahra Sıhhiye hastanelerimiz var onlardan birisini süratle Maraş'a götürdük. Sancaktar ve Bayraktar gemilerimiz sağlık hizmetleri verecek kapasiteye sahip. Bütün ameliyatları arkadaşlarımız büyük başarıyla gerçekleştirdiler. Bu gemilerimizde Hatice Deniz ve Nur adında 2 çocuğumuz dünyaya geldi. Toplam 152 ameliyat gerçekleştirildi. 15 bin vatandaş tedavi edildi. Bütün gemilerimize seyre hazır ol mesajı vermiştik.

  ANADOLU GEMİSİ

  Bu gemi içinde hem barınmayı hem sağlık hizmetleri sağlayabilen bir gemi. Bunun muharebe görevleri var. İnsani yardım konusunda çok geniş kapasiteye sahip. Herhangi bir ilave yapmadan hepsinde kullanabiliriz. Yakın zamanda aktif halde kullanabilecek hale getireceğiz.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Herhangi operasyonda, insani yardım konularında alabileceği roller var. Uzun bir hareket sahası ve denizde kalma kapasitesi var. Anadolu Gemisi tek değil bir filodur. 

  NATO HANGİ YARDIMLARI YAPTI?

  Bunları tabii gündeme getirdik getirmeye devam ediyoruz. Bu tür depremlere karşı tedbir alma konusunda NATO'nun hazırlığı var. NATO Sekreteri buraya ziyarette bulundu. NATO 4 bin çadırın Türkiye'ye sevki konusunda karar aldı. Antakya'ya 1600 çadır kuruldu. Diğerleri kuruluyor. 4 bin daha çadır gönderilecek. Çadırlarla 8 binlik bir barınma kapasitesi sağlanacak.

  İlk andan itibaren sahadaki TSK, Bakanlık imkanlarını seferber etti. Vatandaşlarımızın yaralarını sarmak için gerçekten Mehmetçik büyük bir faaliyet gösterdi. 

  Depremin olduğu ilk andan itibaren 6 milyona yakın kumanyayı vatandaşlarımıza dağıttık. 110 sahra mutfağımızı kurduk. Çorba başta olmak üzere sıcak Yemek dağıtımına başladık. Bir günde 160 bin sıcak yemek verebilme kapasitemiz var.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  420 bin ekmek üretiyoruz ve vatandaşlarımıza dağıtıyoruz. Bugüne dek 5 milyon ekmek, 2,5 milyon sıcak yemek dağıttık. Laboratuvarda su ve yemek kontrollerini yapıyoruz. 

  Vatandaşlarımız yalnız değildir. Mehmetçik 70 bin çadırın kurulmasında görev aldı. Fabrikalarımız gece gündüz çadır ve konteyner üretiyor. Bütün yaralar sarılmadan bizim durmamız mümkün değil.

  Gençlerimizin eğitim öğretiminin çok önemli olduğunu değerlendiriyoruz. Bu konuda neler yapabileceğimizi Milli Eğitim Bakanı'yla bu konuda görüştük. Mehmetçik dershaneleri açtık. Anaokulu üniversiteye hazırlık dahil 203 dershane açtık.

  BÖLGEYE AKAR-YAKIT DESTEĞİ NE DURUMDA?

  2 buçuk milyon litre akar yakıtı dağıttık.  

  Ceride kayıtları dakika olarak karargahlarda kaydedilmekte.

  İlk raporda 3 silah arkadaşımız şehit olmuştu. 1'i hastanede şehit oldu. 99 vefat da evlerinde. Toplam 103 kaybımız var. 70 arkadaşımız yaralandı, 62'si taburcu oldu. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "ASKER KIŞLADAN GEÇ ÇIKARILDI" İDDİALARI

  Maalesef yerli ve milli olmayan herhangi bir kareye çekmek suretiyle onun üzerinde fırtına koparan ordubozanlar var. Bunları milletimiz biliyor. İlk andan itibaren TSK görevinin başında ve vatandaşın yanındadır. 5'e 10 geçe Cumhurbaşkanıma raporu verdik. 4.30'da yardım tugayının hazır olması için talimat verildi. 2. ordu komutanı 4.45'te masasında, hazırlıklar gözden geçiriliyor. 5.45'te Mehmetçik 2. Ordu Karargahı'ndan enkaza gitmek için harekete geçiyor. A400 M uçaklarını muharebe şartlarında risk alarak kaldırdık. Gemilerimize hazır ol emri veriliyor. Çok büyük bir depremdi. Bir anda her enkazın başında olmak mümkün değil. Hava koşullarını ve yol şartlarını değerlendirmek lazım. Bir geç çıkma durumu söz konusu değil, çıkış emri verildi. Herkes seferber oldu. Biraz vicdan lazım biraz aklı selim lazım. Sayısal rakamlar konuşuluyor. Bir taraftan Pençe-Kilit Harekatı devam ediyor.

  Gitmek isteyen Suriyelileri hudut kapılarından gönderdik. 55 bin civarında Suriyeli ülkesine geri döndü.

  YUNANİSTAN'LA İLİŞKİLER

  Yunanistan'la olumlu ve yapıcı görüşmeler yapıyoruz. Diyalogdan yana olduğumuzu kendilerine söyledik. Yunanistan'da tren kazası oldu, üzüntülerimizi ilettik. İyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde, barışçıl yollarla sorunlara çözüm bulunmasını temenni ediyoruz. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow