Son dakika! Moskova'da İdlib ateşkesi!

Son dakika! Moskova'da İdlib ateşkesi!

Son dakika gelişmeleri dün akşam birbirini izledi. Moskova'daki kritik Erdoğan-Putin görüşmesinden, İdlib'de ateşkes kararı çıktı. 3 maddelik mutabakatta, stratejik bölgede güvenlik koridoru oluşturulması, Türk-Rus devriyelerinin devamı gibi usuller var.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Moskova'da yapılan kritik zirvesinde, taraflar uzlaştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin ile 2 ülkenin Dışişleri ve Savunma bakanlarının da bulunduğu heyetler, İdlib'de ateşkes kararı aldı.

Mutabakatının 3 maddesini Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Rus mevkidaşı Sergey Lavrov, beraber açıkladı.

* İdlib gerginliği azaltma bölgesindeki temas hattı boyunca, tüm askeri faaliyetler 6 Öart 2020 tarihinde, saat 00:01’den itibaren durdurulacak.

* M4 karayolunun kuzeyinde 6 km ve güneyinde 6 km derinliğinde bir güvenli koridor tesis edilecek. Güvenli koridorun işleyişine dair ayrıntılı esas ve usuller, iki ülkenin savunma bakanlıkları arasında 7 gün içinde kararlaştırılacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

* Türk-Rus ortak devriyeleri, 15 Mart 2020 tarihinde M4 karayolunun Trumba’dan yani Serakib’in 2 kilometre batısından Aynel Havr'a kadar olan kesim boyunca başlatılacak.

SOÇİ MUTABAKATINA VURGU

17 Eylül 2018 tarihli Soçi Mutabakatı'na da vurgu yapıldı. Suriye'nin bağımsızlığına yönelik kuvvetli taahütler yinelendi. Mutabakata göre, hem Rusya hem de Türkiye, bölgede sivillerin ve sivil altyapının hedef alınmasının hiçbir şekilde mazur görülemeyeceğini kabul etti.

"SURİYELİLERİN ÖNCÜLÜĞÜNDE BM VE GÜNVELİK KONSEYİ" VURGUSU

Taraflar, Suriye ihtilafının yalnızca Suriyelilerin öncülüğünde ve BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararıyla uyumlu siyasi süreç yoluyla sona erdirilebileceğinin altını çizdi. İnsani krizin daha da kötüleşmesinin önlenmesi ve sivillerin korunmasının önemi vurgulandı.