Son dakika... Tahıl sevkiyatında ilk gemi yola çıktı

Son dakika... Tahıl sevkiyatında ilk gemi yola çıktı

Tahıl krizini engellemek için Türkiye’nin girişimleri ile kurulan koridor açıldı. İlk gemi Ukrayna'nın Odessa Limanı'ndan ayrılarak İstanbul Boğazı'na doğru hareket etti. Onu diğer gemiler de izleyecek. Peki, Karadeniz’de gemiler hangi güzergâhı izleyecek? Hangi kurallar geçerli olacak? Detaylar video haberimizde...

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Türkiye'nin girişimleri sonucu 22 Temmuz'da Rusya, Ukrayna, Birleşmiş Milletler ve Türkiye tarafından 'Tahıl sevkiyatı' anlaşması İstanbul'da imzalanmıştı.

İlk tahıl gemisinin ne zaman yola çıkacağı da belli oldu. Milli Savunma Bakanlığı, Ukrayna limanlarından çıkacak tahıl yüklü ilk geminin bu sabah Odesa Limanı'ndan hareket etmesi konusunda mutabık kalındığını bildirdi.

MSB'DEN AÇIKLAMA

Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, "Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Bakanlar ve ilgili taraflarla yaptığı görüşmeler ve İstanbul’daki Müşterek Koordinasyon Merkezi’nde yapılan yoğun çalışmalar sonucunda; Mısır yüklü RAZONI isimli Sierra Leone bayraklı kuru yük gemisinin Lübnan'a gitmek üzere Odesa limanından 01 Ağustos sabah 08.30’da hareket etmesinde mutabık kalınmıştır. 22 Temmuz 2022’de Türkiye, Rusya Federasyonu, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler arasında imzalanan ‘Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi’ belgesi kapsamında sevkiyat yapacak bu ilk gemiyi takiben diğer gemilerin de belirlenen koridor ve usuller çerçevesinde intikalleri planlanmaktadır” ifadelerini kullandı.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Son dakika... Tahıl sevkiyatında ilk gemi yola çıktı

GEMİ YOLA ÇIKTI

Bakanlıktan yapılan bir diğer açıklamada, "Razoni isimli gemi, Lübnan'ın Tripoli Limanı'na gitmek üzere Odesa'dan hareket etmiştir. Geminin, 2 Ağustos'ta İstanbul'da olması beklenmektedir. Gemi İstanbul'da yapılacak denetimi müteakip varış limanına intikaline devam edecektir" ifadelerine yer verildi. 

 

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow