hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  SON DAKİKA: Sarıyer'de kilisede saldırı: 1 ölü! Bakan Yerlikaya: Katil zanlıları yakalandı

  İstanbul Sarıyer'de Santa Maria İtalyan Kilisesi'nde pazar ayini sırasında maskeli 2 kişi silahlı saldırı düzenledi. Saldırıda 52 yaşındaki Tuncer Cihan hayatını kaybetti. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya yaptığı son dakika açıklamasında, "Bu sabah Sarıyer Santa Maria Kilisesi'nde pazar ayini sırasında Tuncer Cihan isimli vatandaşımızın ölümüne neden olan 2 katil zanlısı yakalanmıştır" ifadelerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sarıyer'deki Santa Maria Kilisesi'nde bir kişinin hayatını kaybettiği silahlı saldırı ile ilgili bir kişi İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alındı.

  2 KATİL ZANLISI YAKALANDI

  İçişleri Bakanı Yerlikaya yaptığı son dakika açıklamasında "Bu sabah Sarıyer Santa Maria Kilisesi'nde Pazar ayini sırasında Tuncer Cihan isimli vatandaşımızın ölümüne neden olan 2 katil zanlısı yakalanmıştır" ifadelerini kullandı.

  Zanlıların yakalanmasının ardından açıklama yapan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya "Olaydan hemen sonra yaptığımız açıklamada faillerin en kısa sürede yakalanıp adalete teslim edileceğini belirtmiştik. Menfur saldırı sonrası İstanbul Emniyetimiz kapsamlı çalışma başlattı. 30 ayrı adrese baskın düzenlendi ve 47 şahıs gözaltına alındı. Son adrese düzenlenen baskında cinayet zanlısı 2 şahıs yakalandı. Biri Tacikistanlı diğeri Rusyalı olan 2 yabancı uyruklu DEAŞ'lı olduklarını değerlendiriyoruz. Şunun altını çizmek istiyorum medeniyetimizin baştacı İstanbul'umuz farklı medeniyetlere dinlere ev sahipliği yapmaktadır ve yapmaya da devam edecektir." ifadelerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya olayla ilgili şu açıklamada bulundu:

  Bugün Saat 11.40 sıralarında Sarıyer Büyükdere Mahallesinde bulunan Santa Maria Kilisesindeki ayin sırasında, ayine katılanlar içinde bulunan C.T. maskeli 2 kişi tarafından silahlı saldırıya uğramış ve maalesef hayatını kaybetmiştir.

  Konuyla ilgi geniş çaplı soruşturma ve saldırganları yakalamak için çalışmalar başlatılmıştır. Bu alçak saldırıyı şiddetle kınıyoruz.

  SON DAKİKA: Sarıyerde kilisede saldırı: 1 ölü Bakan Yerlikaya: Katil zanlıları yakalandı

  "FAİLLERİN YAKALANMASI İÇİN ADIM ATILIYOR"

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Sarıyer’de bulunan Santa Maria İtalyan Kilisesi’nde meydana gelen saldırıyla ilgili Sarıyer Kaymakamı Ömer Kalaylı, Santa Maria İtalyan Kilisesi Rahibi Anton Bulai ve Polonya’nın İstanbul Başkonsolosu Witold Lesniak ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Erdoğan görüşmede; "Faillerin kısa sürede yakalanması için gerekli adımlar atılıyor" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  SON DAKİKA: Sarıyerde kilisede saldırı: 1 ölü Bakan Yerlikaya: Katil zanlıları yakalandı

  OTOMATİK SİLAHLARLA GELMİŞLER

  CNN TÜRK İstanbul Haber Müdürü Nihat Uludağ, saldırıyı gerçekleştirenlerin kiliseye otomatik silahlarla geldiğini söyledi.

  CNN TÜRK özel haberler şefi Fulya Öztürk, İstanbul Valisi Davut Gül’ün olayla ilgili çok geniş çaplı soruşturma başlatıldığını ve bölgede çok geniş çaplı güvenlik önlemi alındığını söylediğini aktardı. Öztürk, ‘Kilisenin çevresi ablukaya alınmış durumda.’ dedi.

  SON DAKİKA: Sarıyerde kilisede saldırı: 1 ölü Bakan Yerlikaya: Katil zanlıları yakalandı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ÖMER ÇELİK: EMELLERİNE ULAŞAMAYACAKLAR

  AK Parti Sözücüsü Ömer Çelik, gerçekleşen saldırıyla ilgili, "İstanbul Sarıyer’de Santa Maria Kilisesinde ayin sırasında bir vatandaşımıza yönelik silahlı saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Güvenlik güçlerimiz konuyla ilgili geniş çaplı bir soruşturma yürütmektedir. Vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğine kast edenler, asla emellerine ulaşamayacaktır." açıklamasında bulundu

  SON DAKİKA: Sarıyerde kilisede saldırı: 1 ölü Bakan Yerlikaya: Katil zanlıları yakalandı

  Sarıyer'de Santa Maria Kilisesi'nde yaşanan silahlı saldırı güvenlik kamerasına yansıdı. Görüntülerde ayin sırasında kiliseye giren iki kişi, içeride ateş ediyor. Şahıslar saldırının ardından kiliseden kaçarak uzaklaşıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ADALET BAKANI TUNÇ: BİR BAŞSAVCI VEKİLİ VE İKİ CUMHURİYET SAVCISI GÖREVLENDİRİLMİŞTİR

  Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, saldırıyla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldığını bildirdi.

  Bakan Tunç, 'İstanbul Sarıyer’de Santa Maria kilisesinde ayin sırasında maskeli iki kişinin gerçekleştirdiği silahlı saldırıyı şiddetle kınıyorum. Bir kişinin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılmış olup, olayın aydınlatılması için bir Başsavcı Vekili ve iki Cumhuriyet Savcısı görevlendirilmiştir. Saldırıyı gerçekleştiren şüphelilerin tespiti ve yakalanması için çalışmalar devam etmektedir. Soruşturma çok yönlü ve titizlikle sürdürülmektedir.' dedi.

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz: İstanbul Sarıyer’de Santa Maria Kilisesinde ayin sırasında bir şahsa yapılan silahlı saldırıyı en güçlü şekilde kınıyor, hayatını kaybeden şahsın ailesine başsağlığı diliyoruz. Güvenlik güçlerimiz olayın aydınlatılması ve faillerin adalet önünde hesap vermesi için geniş çaplı bir soruşturma yürütmektedir.

  İBB Başkan adayı Murat Kurum'dan kınama

  Kurum sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Sarıyer Büyükdere Mahallemizde bulunan Santa Maria İtalyan Kilisesi'ndeki ayin esnasında gerçekleştirilen saldırıyı şiddetle kınıyorum. Rahip Anton Bulai'i arayarak başsağlığı dileklerimi ilettim. Yüzlerce yıllık kardeşlik hukukumuzu ve bir arada yaşama irademizi hedef alan bu alçak saldırılar asla hedefine ulaşamayacak" ifadelerini kullandı.

  Vali Gül: Bu menfur saldırıyı şiddetle kınıyoruz

  İstanbul Valisi Davut Gül, pazar ayini sırasında Santa Maria Kilisesi'ne yapılan silahlı saldırının ardından olay yerine gelerek incelemelerde bulundu. Faillerin en kısa sürede yakalanacağını belirten Gül, "Hepimizin başı sağ olsun. Bu menfur saldırıyı şiddetle kınıyoruz. 1972 doğumlu 52 yaşında bir vatandaşımız vefat etti. İki maskeli şahıs saldırıda bulundu. Bununla ilgili polisimizin, savcılığımızın araştırması devam ediyor. Şu an itibariyle söyleyebileceğimiz bilgiler bunlar. Yaralı yok, tek bir kişiye saldırı olmuş. Tek bir kişi vefat etmiş. Bildiğimiz, gördüğümüz şu; İçeri girilmiş ve vefat eden bir kişiye saldırıda bulunulmuş. Dolayısıyla da bunun üzerinde polisimiz çalışıyor. Hepimizin başı sağ olsun. Bakanlığımız açıklama yaptı. Sayın Cumhurbaşkanımız olayı takip ediyor, İçişleri Bakanımız, Adalet Bakanımız, polisimiz, savcımız herkes görevini yapıyor. İçişleri Bakanlığı'mızın açıklaması olayın çerçevesini çiziyor. Bunun dışında söylenebilecek bir şey yok. Şu an Kilisemizin baş pederiyle de görüştük. Ona da geçmiş olsun dileklerimizi ilettik. Olay çok yeni. İki saatlik bir olay. Herkes görevini yapıyor. Failler de bulunup adli makamlara çıkartılacaktır. Biz olayla ilgili ne dersek diyelim bir hüküm tesis etmiş olacağız. Olay söylediğimiz gibi, iki maskeli kişi içeri giriyor ve bir kişiye ateş ediyorlar. O kişi de hayatını kaybediyor" diye konuştu. 

  İÇİŞLERİ BAKANI SARIYER’DEKİ KİLİSEDE

  SON DAKİKA: Sarıyerde kilisede saldırı: 1 ölü Bakan Yerlikaya: Katil zanlıları yakalandı

  Kilisedeki saldırıyla ilgili açıklama yapan Ali Yerlikaya, "Olayın aydınlatılması için emniyetimiz çalışıyor" ifadelerini kullandı.

  "KİMSEYE DÜŞMANLIĞI YOKTU"

  Saldırıda vefat eden C.T' nin dayısı olduğunu iddia eden bir kişi, "Bir düşmanı yoktu. Benimle beraber de ayine gelirdi zaman zaman. Temiz, çok iyi bir insandı. Tanrı yanına erken aldı. Kimseye düşmanlığı yoktu. Ben de başka bir kilisedeydim, haberi telefonla aldım ve hemen buraya geldim" diye konuştu.

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow