Son dakika... Sözcü gazetesi sahibi ve 3 yöneticisi hakkında gözaltı kararı

Son dakika... Sözcü gazetesi sahibi ve 3 yöneticisi hakkında gözaltı kararı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı FETÖ soruşturması kapsamında, Sözcü gazetesi İmtiyaz Sahibi Burak Akbay ve 3 gazete çalışanı hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Polis, 4 kişinin adreslerinde arama yaptı. Sözcü çalışanlarından 2'si gözaltına alınırken, 2 kişi ise aranıyor. Akbay'ın yurt dışında olduğu öğrenildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Soruşturma kapsamında gazetenin sahibi Burak Akbay, internet sorumlu müdürü Mediha Olgun, Mali İşler Müdürü Yonca Kaleli ve muhabir Gökmen Ulu hakkında gözaltı kararı olduğu belirtildi.

Şüphelilerin, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Marmaris'te tatil yaptığı otelin adres ve görüntüsünün Sözcü gazetesi internet sitesinden deşifre etmekle suçlandığı belirtildi.

Suçlamalar

Savcılığın talebi üzerine, sulh ceza hakimliğince, "silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek", "Cumhurbaşkanına fiili saldırıyı kolaylaştırmak" ve "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı silahlı isyanı kolaylaştırmak" suçlarından verilen arama kararı doğrultusunda, şüphelilerin ikamet adreslerinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekiplerince arama ve gözaltı işlemi gerçekleştirildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Rusya'nın restine Türkiye'den rest!

Gazetenin sahibi Burak Akbay'ın Londra'da olduğu öğrenildi. 

 Sözcü yazarı Uğur Dündar'dan ilk yorum

Kararın ardından bazı adreslerde arama yapıldığı belirtiliyor. Haberler üzerine Sözcü gazetesi yazarı Uğur Dündar, twitter üzerinden bir paylaşımda bulundu.

Dündar, “Bayram sabahı Sözcü'de gözaltılar varmış. Doğruca gazetem Sözcü'ye gidiyorum. Eğer Sözcü de FETÖ'cü ise, Türkiye'de herkes FETÖ'cüdür." dedi.

Sözcü'nün avukatından açıklama

Sözcü gazetesinin avukatlarından İsmail Yılmaz  yaptığı açıklamada, İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliği tarafından Sözcü Gazetesi'nin sahibi Burak Akbay, internet sorumlu müdürü Mediha Olgun'un finans müdürü Yonca Kaleli ile İzmir muhabiri Gökmen Ulu hakkında gözaltı kararı olmadığını, sadece arama ve el koyma kararı bulunduğunu söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yılmaz ayrıca, yapılan aramalarda Burak Akbay'ın bir tablet bilgisayarına el konulduğunu, finans müdürü Yonca Kaleli'nin evinde arama yapan polislerin gözaltı işlemi yapmadan evden ayrıldıklarını, muhabir Gökmen Ulu'nun evinde ise aramanın devam ettiğini söyledi.

Avukat Yılmaz, Mediha Olgun'un ise gözaltı kararı olmadığı halde polis tarafından gözaltına alındığını, bu gözaltı işleminin başka soruşturma kapsamında olabileceğini  söyledi. 

63 bin kişinin öldüğü yerde korkunç sır çözülemiyor!

Başsavcıdan Sözcü açıklaması

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcızı İrfan Fidan Sözcü Gazetesine yönelik açıklama yaptı. Operasyon bilgisini doğrulayan Fidan, "Sözcü Gazetesinin yöneticileri hakkında. Şu anda zaten firari. Hakkında yakalama var. Gözaltı var. Soruşturma işlemleri devam ediyor" dedi.

Kimler hakkında işlem yapıldığı sorusuna da Fidan, "Sadece patronu ve birkaç çalışanı" karşılığını verdi.

Sözcü Muhabiri Gökmen Ulu'dan açıklama 

Sözcü Gazetesi'ne düzenlenen operasyonda adı geçen İzmir Muhabiri Gökmen Ulu  evinin önünde gazeticilere açıklama yaptı. Ulu, " Bu konuda bize ulaşan hiçbir şey yok bende basından öğrendim bekliyorum şu an evdeyim  şuana kadar gelen giden yok   bizim avukatımız açıklama yaptı. Biz gazeteciyiz  evrensel meslek ilkelerine sıkı sıkıya bağlı tertemiz yaşayan tertemiz ölecek olan   gazeteciyiz eğer  yine  son yıllarda benzerlerinde olduğu gibi gazetecilik suç olacaksa  gazetecilik suç değildir. Hepsine spekülasyonların daha fazlasına biz gereken cevapları   zaten verdik  Avukatımız Celal Ülgen de açıklama yaptı. Bizim mücadele ettiğimiz terör örgütlerinden FETÖ bu ülkeye büyük kötülükler yaptığında  biz gazeteciler olarak   bu hakikatleri yazdık. Basından öğreniyorlardı insanlar haklarında çıkan kararları haberleri yoktu.  Benim hiçbirşeyden haberim yok sizlerle beraber bekliyorum" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Gökmen Ulu gözaltına alındı

Gökmen Ulu'nun Karşıyaka ilçesi Bostanlı semtindeki evine gelen ekipler, şüpheliye hakkında gözaltı, arama ve dijital verilere el koyma kararı olduğunu bildirerek, evde arama yapmaya başladı.

Gökmen Ulu, tebliğin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Marmaris'te tatil yaptığı yeri haberleştirmesinin habercilik başarısı olduğunu, dünyanın her yerinde siyasi liderlerin tatil haberlerinin haber değeri taşıdığını, kendisinin de bunun üzerine haberi yaptığını savundu.

Darbe girişimi yaşandığı sırada Marmaris'te bulunduğunu, o akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kaldığı otele giderek yaptığı açıklamayı da haberleştirdiğini ifade eden Ulu, Erdoğan'ın halkı sokağa çağırmasını kamuoyuna ilk duyuran gazetecinin kendisi olduğunu söyledi.

Darbe yanlısı bir muhbirin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kaldığı yeri haber yaparak değil darbecilere bunu telefonla bildirerek yapabileceğini dile getiren Ulu, yaşanan durumun trajikomik olduğunu savundu. Ulu'nun avukatı Murat Ergün, polis ekipleriyle arama usül esaslarıyla ilgili müzakerede bulundu ve arama esnasında evin odalarına tek tek girilmesini istedi. Ekipler, tebliğin ardından Ulu'nun evine girerek arama yapmaya başladı.

İzmir Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü ekiplerinin Ulu'nun evinde yaklaşık 2,5 saat süren arama işlemleri tamamlandı.Ulu, daha sonra sağlık kontrolünden geçirilip İzmir Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.