Son Dakika! TSK'da büyük dönüşüm | Video

Son Dakika! TSK'da büyük dönüşüm | Video

Türkiye zırhlı araçlarını hem güçlendiriyor hem de geliştiriyor. TSK envanterindeki zırhlı araçlar da modernize kapsamında yüzde yüz elektrikli hale gelecek. Dönüşümün ayrıntılarını Ahmet Türkeş anlattı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

TSK'IN ZIRHLI ARAÇLARI GELİŞİYOR, GÜÇLENİYOR HEM DE BÜYÜK BİR DÖNÜŞÜM GEÇİRİYOR

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) ile özel sektör iş birliğiyle geliştirilen E-ZMA, hibrit tahrik sistemi ile donatılmıştır. Modernizasyon projesi ile söz konusu paletli araçların insanlı ve insansız olarak kullanılabilmeleri, yeni nesil yazılım ve sistemlerle donatılmaları, çok az yakıt tüketmeleri, bakım ve idame masraflarının düşmesi, özellikle motor ve transmisyon konusunda yurt dışı bağımlılığının ortadan kaldırılması hedeflenmiştir. Modernize edilecek araçlara, MKEK tarafından geliştirilen 25 milimetrelik silah sistemi entegre edilecektir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İHRACAT POTANSİYELİ

50'den fazla ülkede 40 bin adetten fazla M113'ün kullanımda olduğu düşünüldüğünde, söz konusu modernizasyon paketi ile ihracat faaliyetlerinin yürütülmesi de olasıdır.

AMBARGOLARA TAKILMAYACAK

Projeyle, herhangi bir sınırlamaya takılmadan, yeni nesil araçlara güç grubu tasarım ve üretim yeteneğinin Türkiye'ye kazandırılması amaçlanıyor.

YÜZDE 70 YAKIT TASARRUFU

TSK envanterindeki mevcut M113'lerin modernizasyonuyla bakım, entegre lojistik ve yakıt maliyetlerinde yüzde 70'in üzerinde tasarruf sağlanacağı öngörülüyor. Modernize edilecek araçlara yerli güç ve tahrik sistemi entegrasyonunun yapılmasıyla aracın menzili 280'den 700 kilometrenin üzerine çıkacak ve lojistik ihtiyaçları azalacak.