Son dakika... Van'da arama yapan ekiplerin üzerine çığ düştü: 33 ölü

Son dakika... Van'da arama yapan ekiplerin üzerine çığ düştü: 33 ölü

Van Bahçesaray'da çığın altında kalan minibüsteki 2 kişiyi arayan ekiplerin üzerine de çığ düştü. Bahçesaray'daki ikinci çığ felaketinde 33 kişi hayatını kaybetti, 50'den fazla kişi de yaralandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Van'ın Bahçesaray ilçesinde üzerine çığ düşen minibüsün bulunduğu bölgede çığ altında kaldığı değerlendirilen 2 kişiyi arama çalışmaları devam ederken, ekiplerin üzerine çığ düştü. İkinci çığ faciasında 8'i jandarma, 3'ü güvenlik korucusu 1 itfaiye eri ve 9 sivil olmak üzere 21 kişi hayatını kaybetti.

Van-Bahçesaray kara yolunun 33. kilometresinde dün düşen çığın altında kalan iş makinesi ve minibüsteki 5 kişi hayatını kaybetmiş, 7 kişi de kurtarılmıştı. Söz konusu bölgede çığ altında kaldığı değerlendirilen iki 2 kişi için arama-kurtarma çalışmaları başlatılmıştı.

Bu sabah yeniden başlatılan arama çalışmaları esnasında çığ altındakileri arayan AFAD, UMKE ve diğer ekiplerin üzerine de çığ düştü.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İkinci çığ felaketinde 33 kişi hayatını kaybetti, 50'den fazla kişi de yaralandı.

ERZURUM'DAN 10 KİŞİLİK UZMAN EKİP GÖNDERİLDİ

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinesinde, Bahçesaray ilçesindeki çığda kaybolan vatandaşlar ile arama kurtarma ekiplerinin arama çalışmaları için Erzurum'dan bölgeye takviye ekip gönderilmesi kararlaştırıldı.

Bölgedeki arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere çığ ve heyelan konusunda uzman 10 kişilik teknik personel, Erzurum'dan Van'ın Bahçesaray ilçesindeki çığ bölgesine gitmek üzere yola çıktı.

Erzurum AFAD İl Müdürü Selahattin Karslı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, alanlarında uzman 10 kişilik arama kurtarma ekiplerinin bugün Bahçesaray'da yaşanan ikinci çığ olayından sonra bölgeye gönderildiğini söyledi.

Takviye olarak çığ bölgesine giden ekibin eğitimli ve deneyimli olduğunu vurgulayan Karslı, bölgeye ulaşır ulaşmaz arama kurtarma çalışmalarına katılacağını sözlerine ekledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ERDOĞAN SOYLU'DAN BİLGİ ALDI

Öte yandan, İletişim Başkanlığından yapılan açıklamada, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, telefonla görüştüğü İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan çığ ve arama kurtarma çalışmalarıyla ilgili bilgi aldığı belirtildi.

FACİANIN OLDUĞU BÖLGEDE ÜÇÜNCÜ ÇIĞ UYARISI

Bölgede zorlu hava koşulları altında arama kurtarma çalışmaları devam ederken, üçüncü bir çığ uyarısı daha yapıldı. Arama kurtarma çalışmalarına destek vermek için gelen vatandaşlar bölgede uzaklaştırılırken, kurtarma çalışmaları ise aralıksız sürdürülüyor.

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU, ÇIĞ BÖLGESİNDE

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Van'dan helikopterle çığ bölgesine geçti.

AFAD Başkanı Güllüoğlu ile Elazığ'dan uçakla Van'a gelen Bakan Soylu, helikopterle Van Ferit Melen Havaalanı'ndan çığ olayının yaşandığı bölgeye hareket etti.

Bakan Soylu ve beraberindekileri taşıyan helikopter, çığ düşen bölgeye 20 kilometre mesafedeki Çatak ilçesine bağlı Kayaboğazı Jandarma Karakol Komutanlığı pistine iniş yaptı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Soylu, daha sonra karayoluyla çığ bölgesine gitti.

KALIN: TÜM İMKANLAR SEFERBER EDİLMİŞTİR

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Twitter hesabından "Van Bahçesaray'da meydana gelen çığ felaketinde hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Arama kurtarma çalışmaları için tüm imkanlar seferber edilmiştir" açıklamasında bulundu.