hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  SON DAKİKA: YSK Başkanı Yener açıkladı: Erdoğan'ın adaylığına engel yok!

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, 14 Mayıs 2023'te gerçekleştirilecek olan Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin adayların adaylıklarına yapılan itirazlarla ilgili verilen kararları açıkladı. Bu kararlara göre alfabetik sıraya göre Kenal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce ve Recep Tayyip Erdoğan'ın adaylıklarına yapılan itirazlar reddedildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  YSK Başkanı Yener'in açıklamaları şu şekilde;

  Kurulumuza alfabetik sıraya göre Sayın Kılıçdaroğlu’nun, Sayın İnce’nin ve Sayın Erdoğan’ın geçici aday listesindeki ilanlarına itirazda bulunulmuş ve aday olamayacakları yönünde itirazlarda bulunulmuştur. Yapılan değerlendirme sonucunda TC Anayasası’nın ilgili maddeleri ve 6271 sayılı CB Seçim Kanunu’nun 3, 6, 8 ve 8-a maddeleri birlikte değerlendirilmiş ve değerlendirme sonucunda oy birliği ile her üç adayın adaylıklarına itirazlar reddedilmiştir.

  Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce, Recep Tayyip Erdoğan ve Sinan Oğan'ın kesin aday listesinde bulunduklarına karar verilmiş olup ilan edilmek üzere Resmi Gazete'ye yönlendirilmiştir.

  MİLLET PARTİSİ'NDEN 'MİLLET' TALEBİ

  Yener tarafından yapılan açıklamada; "Öncelikle Millet İttifakı’nın kendi partilerinin adını kullandığı ve Millet Partisi tarafından Millet isminin kullanılmaması yönünde yaptığı başvurusunun reddine oy çokluğu ile karar verilmiştir." ifadelerine yer verildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow