hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Sosyal haklarda reformlar kapıda

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Yeni dönemin ilk kabine toplantısı gerçekleştirildi. Yeni dönemde özellikle emeklilik sisteminde pek çok başlıkta yeni reformlar hayata geçirilecek. Peki, bu reformlar neler? Detaylar CNN TÜRK Muhabiri Merve Tokaz ile Kameraman Bilal Söyleyenoğlu, Ekonomist Muhammet Bayram'a sordu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kabine ilk kez toplandı. Masadaki ilk başlık ise emeklilik sisteminde yapılacak köklü değişiklikler. Detayları CNN TÜRK'te aktaran Ekonomist Muhammet Bayram, şunları söyledi:

  "SSK VE BAĞKURLULARIN PRİM GÜN SAYILARI EŞİTLENECEK"

  SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı arasındaki bazı farkların, özellikle prim gün şartlarının ortadan kalması gerekiyor ki buna ilişkin yeni bir adım atıldı. Bağ-Kur'lu esnafımızın sigorta primleri, SSK ile Bağ-Kur olarak eşitlenecek. Yani Bağ-Kur'lu esnafımız 5 yıl daha erken, 9 bin prim ödemek yerine 7200 prim gün sayısı ödeyerek emekli olabilecek. Tabii bu yanında işçi çalışmayan Bağ-Kur'lu esnafımız için geçerli. Ama bu belli sayıda işçi çalışan Bağ-Kur'lumuza bu düzenleme yapılabilecek.

  AİLE VE GENÇLİK BANKASI KURULACAK

  Aile ve Gençlik Bankası da Karadeniz'de bulunan doğalgaz, Gabar'da bulunan petrol ile yine aynı şekilde savunma sanayi gelirlerinin buraya aktarılması ile beraber kurulacak. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  EV HANIMLARININ SİGORTA PRİMİNİN 3'TE 1'İ DEVLETTEN

  Bununla beraber ev hanımlarına erken emeklilik sağlanacak. Eğer ev hanımları isteğe bağlı sigorta primi yatıracaksa 3'te 1'ini devlet karşılayacak. Bunun da geliri Aile ve Gençlik Bankası'ndan sağlanacak. Ev hanımı olup çocuğu olanlar için de çocuk başına erken emeklilik söz konusu.

  İHTİYAÇ SAHİBİ HANEYE DEVLET DESTEĞİ

  Eğer hane geliri belli bir seviyenin altına düşüyorsa, bu hane geliri ölçülecek. Bununla birlikte işsiz varsa o hanede, öncelikle gençlerden başlamak üzere iş bulanacak. İş verene katkı olması açısından da bu sigorta primleri devlet tarafından ödenecek.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow