hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Sosyal medya düzenlemesi ne getiriyor? Mahir Ünal CNN TÜRK'te anlattı

  Son dakika haberine göre, AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova’nın sorularını yanıtladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dezenformasyonla mücadele amacıyla hazırlanan ve Meclis'e sunulan yasa teklifi son günlerin en çok konuşulan konularından. AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova'nın sorularını yanıtladı. 

  Sosyal medya düzenlemesi ne getiriyor Mahir Ünal CNN TÜRKte anlattı

  Mahir Ünal'ın açıklamasından satır başları şu şekilde;

  Bütün dünyada pandemi ile beraber dijital dönüşüm 10 yıl erkene çekildi. Pandemi sürecinde dünya var olan ama kendini bütün ağırlığı ile hissettiren bir kavram ile tanıştı, dezenformasyon. Dezenformasyonla beraber gerçeklik kaybının toplumlarda nasıl korku oluşturduğunu dünya gördü ve çalışmalar yapılmaya başlandı.

  Biz bu konuda Adalet Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, İletişim Başkanlığı, Dijital Mecralar Komisyonu Başkanlığı, hukukçu milletvekilleri… biz bir teklif hazırladık. Teklif hazırlarsınız, Meclis'e sunarsınız bu teklif komisyonlarda görüşülür. Her türlü tartışmaya öneriye açığız. Bir televizyon kanalı dedi ki , paylaşım yapanlara ceza geliyor... Daha teklifi okumadıkları anlaşılıyor. Bütün söylediği bir şey var: Hakikati kaybedersek, her şeyi kaybederiz. Şimdi hakaret, karalama bu suçlar Türk Ceza Kanunu'nda işlenmiş. Başından beri suç olarak tanımlanmış. Biz insanların sesini kısmak istesek TCK'nın için yeni bir suç olarak eklerdik. Bakın bunu Almanya yaptı. İtibar suçu diye bir suç ekledi. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İfade özgürlüğü demokrasinin temelidir. Burada birileri ısrarla konuya hassasiyet gösteriyormuş gibi dezenformasyonun yayılmasından medet umuyor. Dezenformasyon bumerang gibidir herkesi vurur bir siyasi görüşü yoktur. Daha teklif okumadan paylaşıma hapis cezası diyorsa siz bunu onaylar mısınız? Bizim hep birlikte dezenformasyonla mücadele etmemiz gerekir.  Kamu düzeni ile kamu barışı belirsiz kavramlar değil. Mesela sokak olayları kamu düzenini bozmaya yönelik olaylardır. Ama sokak olayları kamu barışın bozmaya elverişli olmayabilir. Kamu düzeni ile barışı aynı değildir. Her kavram tek tek seçilerek hukuk algoritması açısından düzenleniyor. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yalan haber yaymaya yönelik suçlar zaten TCK'da var. 

  CHP LİDERİ YÜREĞİ YETİYORSA ‘HODRİ MEYDAN’ DESİN

  Bu ülkede seçimlerin tarihinde yapılacağı çok açık. Haziran 2023… Siz altılı masada toplanacaksınız dağılacaksınız, ortada bir aday yok, her şey milletin gözü önünde cereyan ediyor. “Aday filan belediye başkanı mı?” bakıyorsunuz, CHP’li Grup Başkanvekilleri “Bizim adayımız Kılıçdaroğlu’dur” diyorlar. Kılıçdaroğlu “Herkes kararını versin yanımda mısınız?” diye çıkışlar yapıyor. Bu sorunun cevabı şudur; Aday mısınız değil misiniz? Yüreğiniz yetiyorsa “hodri meydan” deyin. O yapı CHP liderinin adaylığına sıcak bakmıyor.

  Kılıçdaroğlu şundan vazgeçsin siyasi etik açısından aile konuşulmaz. Aileyi siyasetin gündemi yapmaktan çıkarmalıdır, aile her siyasetçinin özelidir.
  TBMM’de konuşmalara bakıyorum, bir terör suçlusu olarak bir sanık hakim önüne çıkarılıyor, yargı süreci devam ettiği için anayasa 38’e göre bir kişinin suçu sabit olana kadar suçlamak doğru değildir diye ortalığı yıkıyorlar kimseyi konuşturmuyorlar. Hakkında herhangi bir şekilde yargılama süreci olmayan kişilerle ilgili öyle iftiralar ortaya atıp öyle yargısız infazlar gerçekleştiriyorlar ki… bunu adı siyaset değil.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  (Demirtaş'ın muhalefete eleştirileri) HDP ile ilişkileri konusunda ağızlarını bıçak açmıyor. 

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow