Spor yasası tamamlandı! İşte detaylar... | Video Haber

Spor yasası tamamlandı! İşte detaylar... | Video Haber

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Spor kulüplerinin bütçeleri ile üyelik yapılarını yeniden düzenleyen yasa tasarısı hazır. 60 maddeden oluşan kanun teklifi yeni yılda Meclis gündemine gelecek. Peki, düzenlemede neler var? İşte detaylar...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Spor yasası çalışmasında sona gelindi. Spor kulüplerinden menajerlik sistemine kadar pek çok yeni düzenlemeyi içeren kanun teklifi 60 maddeden oluşuyor.

KAYIT DIŞILIĞIN ÖNÜNE GEÇİLMESİ HEDEFLENİYOR

Düzenlemede, spor kulüpleri ile ilgili pek çok yeni uygulama yer alıyor. Buna göre, spor kulüplerinin birleşerek federasyon ve konfederasyon şeklinde üst kuruluş kurmalarına imkan sağlayacak Spor kulüplerinin birleşmesi ve malvarlığının devrinin yasal zemine kavuşturulacak. Kayıt dışılığın önüne geçilmesi de hedefler arasında.

FUTBOLCU SÖZLEŞMELERİNE ŞEFFAFLIK GETİRİLECEK

Yasa ile birlikte spor kulüplerinde kurul üyesi olabilmek için belirli suçlardan mahkum olmama şartını getirilecek. Menajerliğin ve futbolcu sözleşmelerine şeffaflık getirilecek olan düzenleme ile spor anonim şirketlerinin oluşumu yasal zemine bağlanacak. Düzenlemeyle spor kulüpleri ve spor anonim şirketlerinin profesyonel şube açabilmeleri de hayata geçirilecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı

KULÜPLER İÇİN DENK BÜTÇE SİSTEMİ GETİRİLECEK

Ayrıca spor kulüpleri ve spor anonim şirketleri için denk bütçe sistemini getirecek. Anonim şirket ve kulüp yöneticilerinin kulüpleri veya spor şirketlerini zarara uğratmalarını önlenmesi de amaçlanıyor. Bu kapsamda da yöneticilerin kulüp veya spor anonim şirketlerini zarara uğratmaları durumunda şahsi mal varlıklarıyla sorumlu olacaklar.

MENAJERLİK SÖZLEŞMELERİ NOTERDE DÜZENLENECEK

Ve menajerlik için de yeni kurallar yasa ile getirilecek. Menajerlerin futbolcularla yapmış olduğu sözleşmeleri şeffaf şekilde ortaya koyabilmek için noterde düzenleme şeklinde yapılmasını sağlanacak. Menajerin herhangi bir kulüp ile sporcuyu temsilen yapacakları sözleşmelerde de şeffaflık sağlanacak.

TEKLİFİN YENİ YILDA MECLİS'TEN GEÇMESİ BEKLENİYOR

Yasanın 2022 yılı ocak ayı içinde Meclis'e sunulması bekleniyor.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber