Starlink Türkiye'ye mi gelecek?

Starlink Türkiye'ye mi gelecek?

Starlink'in Türkiye'de faaliyet gösterme talebi, haberleşme sektörünün paydaşları ile değerlendiriliyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ilk olarak kamu kesimiyle bir araya geldi. Yarın ise özel sektörle toplantı yapılacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Starlink’in Türkiye’de faaliyette bulunma talebi üzerine başkent Ankara bir dizi toplantıya ev sahipliği yapıyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, haberleşme sektörünün kamu kesimi paydaşlarıyla bir araya geldi. Sıra özel sektörde.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri'nde Tesla ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk’ı kabul etmiş, o görüşmede gündeme uydudan yüksek hızda internet erişimi de gelmişti. Musk, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Starlink uydu hizmetleri konusunda Türkiye ile iş birliği yapmayı arzu ettiğini belirtmişti. O görüşmenin ardından SpaceX yetkilileri BTK’ya bu talebi iletti.

Starlink Türkiyeye mi gelecek

Tüm bunlardan sonra BTK, sektör paydaşlarının görüşüne başvurdu. Kurumda ilk toplantı sektörün kamu kesiminin temsilcileri ile yapıldı. SpaceX’in talebine dair kamunun kanaatleri alındı. Sıra özel sektörün taleplerine geldi. BTK’da yapılacak 2. toplantıda özel sektör de görüşlerini iletecek. O toplantıda Bakan Yardımcısı Sayan da açıklamalarda bulunacak.

Starlink’in Türkiye macerası, toplantıların ve sürecin olumlu sonuçlanması ile başlayacak. Peki Starlink tam olarak ne yapıyor? Alçak yörünge uydu hizmeti olan Starlink, kullanıcılara yüksek hızlı uydu tabanlı internet hizmeti veriyor. Ulaşımı zor ve altyapısı zayıf alanlarda hızlı ve güvenilir internet için uzaydaki uydulardan faydalanılıyor. 4 bin 519’a ulaşan uydular dünya etrafında bir ağ oluşturuyor. Bu sayının önümüzdeki yıllarda 12 bine yükselmesi bekleniyor.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber

TÜRKİYE | SON DAKİKA