hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Suç rekortmeni dolandırıcılar!

  Son yıllarda dolandırıcılık vakalarında büyük artış yaşanıyor. Aynı suçu defalarca kez işleyen kişiler yine vatandaşı dolandırmaya devam ediyor. Peki, dolandırıcılığın cezası az mı? Caydırıcı cezalar verilse vatandaş dolandırılmaktan kurtulur mu? CNN TÜRK İstanbul Haber Müdürü Nihat Uludağ, konuyu uzman konuğuyla mercek altına aldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dolandırıcılar dur durak bilmiyor, vakalara her gün yenisi ekleniyor. Aynı suçu defalarca işleyen dolandırıcılar, yine vatandaşı dolandırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz haziranda 10 ayrı adreste adı suça karışan 1987 doğumlu şüphelinin 146 adet suç kaydı ve 14 arama kararının olduğu ortaya çıkmıştı. Dolandırıcılar yaşı küçük olan çete üyelerini daha fazla suça sürüklüyor. Avukat Zafer İşeri, "Yaş küçüklüğü infaz yasalarımız doğrultusunda daha az cezanın verilmesini gerektiriyor. 18 yaşın üstündeki bir bireyin işlediği suça nazaran çocuklar için daha az ceza yaptırımı öngörülüyor" dedi.

  Peki, suçların tekrar edilmemesi için ne gibi önlemler alınmalı? Avukat İşeri, infaz yasamızdaki bir değişiklikle suçu tekrar tekrar işleyenler açısından bu ve benzeri indirimlerin yaptırılmaması ve daha ciddi sürelerde cezaevinde kalınıp rehabilitasyonun ve caydırıcı etkinin gerçekleştirilmesi hedeflenebilir" diye konuştu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow