Şule Çet davası için dudak okuma uzmanı bulunamıyor

Video: Şule Çet davası için dudak okuma uzmanı bulunamıyor

Şule Çet'in Ankara'da bulunan bir plazadaki şüpheli ölümüne ilişkin dava sürüyor. Olayın aydınlatılması sebebiyle kamera görüntülerinin incelenmesi için dudak okuma uzmanı aranıyordu ancak henüz bulunamadı. Çet'in aile avukatları, dudak okuma konusunda uzman kişilerden oluşacak bir bilirkişi kurulu için mahkemeye başvuracak.

Şule Çet, geçen yıl Ankara'daki bir plazanın 20'inci katından şüpheli bir şekilde düşerek hayatını kaybetti. Şüpheli ölümüne ilişkin dava sürüyor.


Öte yandan davada kamera görüntüleri için dudak okuma uzmanı aranıyor, ama henüz bulunamadı.


Davanın görüldüğü 31. Ağır Ceza Mahkemesi, olay yeri kamera görüntülerinin dudak okuma konusunda uzman bilirkişilere gönderilerek sanıkların olay sonrası konuşmalarının tespit edilmesine karar vermişti.


Bunun üzerine mahkeme, 19 Ağustos'ta gönderdiği yazı ile Milli Eğitim Bakanlığı’na, bünyelerinde bu konuda uzman kişi bulunup bulunmadığını sordu.


Bakanlıktan mahkemeye gelen cevap yazısında, “Araştırmalar sonucu bakanlık bünyesinde görev yapan dudak okuma uzmanının bulunmadığı anlaşılmıştır” denildi.


Mahkemenin daha önce de yazı yazdığı Adli Tıp Kurumu ve Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığı da, bünyelerinde dudak okuma konusunda uzman kişi bulunmadığını belirtmişti.


Şule Çet’in Aile Avukatları, MEB’in olumsuz yanıtının ardından dudak okuma konusunda uzman kişilerden oluşacak bilirkişi kurulu oluşması için mahkemeye başvuracak.


Avukatlar, bilirkişi heyetinin üniversitelerden uzman kişiler ile işitme engelliler ederasyonundan görevlendirilecek kişilerden oluşması için talepte bulunacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS