hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Sümeyye Erdoğan ile Selçuk Bayraktar evlendi

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan, iş adamı Özdemir Bayraktar'ın oğlu Selçuk Bayraktar ile evlendi. Nikah şaitleri arasında 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar da yer aldı. Aile cüzdanını Abdullah Gül takdim etti. Çift, konukların önüne Cem Karaca'nın "Bu son olsun" şarkısının müziği eşliğinde çıktı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı, "Arena Mega" isminin Türkçe bir isimle değiştirilmesini talep ettiği ve Küçükçekmece Yahya Kemal Beyatlı adını alan gösteri merkezinde gerçekleştirilen törende çiftin nikahını İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş kıydı.

  Nikah şahitleri

  Çiftin şahitliklerini ise 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, eski Lübnan Başbakanı Saad Hariri ve Arnavutluk Başbakanı Edi Rama yaptı.

  Nikahın ardından aile cüzdanını Abdullah Gül takdim etti.

  Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan, ardından nikah merasimine geçilen törene, bakanlar, yabancı devletlerin temsilcileri, büyükelçiler, belediye başkanları, sanatçılar ve iş adamlarının yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

  Sümeyye Erdoğan ile Selçuk Bayraktar'ın nikahından ilk kareler

  Çiçek göndermek isteyenler bağış yaptı

  Törene çelenk, çiçek göndermek isteyen misafirlere, Mehmetçik, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme ve Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme vakıflarına bağış yapabileceklerinin söylendiği öğrenildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Olağanüstü güvenlik önlemi

  Tören öncesinde alınan yoğun güvenlik önlemleri dikkati çekti. Havadan polis helikopterinin güvenlik önlemi aldığı törene, misafirler belli bir noktaya kadar araçlarıyla geldi ve yaya olarak tören alanına geçti. Tören nedeniyle gösteri merkezine çıkan bazı yollar trafiğe kapatıldı.

  Sümeyye Erdoğan'ın düğününden izlenimler

  Nikah töreninde barkovizyon gösterisi

  Bu arada, nikah töreninde davetlilere, Sümeyye Erdoğan ile Selçuk Bayraktar'ın hayatlarını konu alan barkovizyon gösterisi sunuldu.

  Sümeyye Erdoğan'ın babasıyla olan çocukluk fotoğrafları ve okul yıllarına ait detaylarla başlayan kısa filmde, Erdoğan'ın başörtüsü yasağı nedeniyle imam hatip eğitimini Trabzon Araklı'da tamamlamak zorunda bırakılışı da anlatılıyor.

  Sümeyye Erdoğan'ın hiç yayımlanmamış fotoğrafları

  Kısa filmde, başörtüsü yasağının 2013'te kaldırılmasının ardından Sümeyye Erdoğan ile Recep Tayyip Erdoğan'ın ilk karşılaşmalarında geçen diyaloglar Ankara Milletvekili Aydın Ünal tarafından anlatılıyor.

  Ünal, şu ifadeleri kullanıyor: "O gün babasıyla neler yaşadığını sormuştum. Babası eve geldiği zaman 'Çok şükür bir yasağı, bir zulmü daha kaldırdık. Hadi bir şükür namazı kılalım' demiş. Sümeyye Hanım, babasını yanaklarından öpmüş. Arkasından cemaatle namaz kıldıklarını, Yasin okuduklarını ve Erdoğan'ın uzun bir dua ettiğini anlatmıştı."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Erdoğan: Ceylan gibi yuvadan ayrılıyor

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kızı Sümeyye Erdoğan'ın nikahından sonra kısa ve duygusal bir konuşma yaptı. Erdoğan, "Sümeyye'ye çocukken ceylanım derdim. Gözümün nuru derdim. Şimdi bir ceylan gibi yuvadan ayrılıyor" dedi.

  Nikahtan detaylar

  Davetlileri kapıda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan ve kardeşi Mustafa Erdoğan karşıladı.

  Sabahın erken saatlerinden itibaren bölgede çok sayıda polis görev yaptı. Çevrede oturan vatandaşlar görev yapan polislere ikramda bulundu. Çevredeki binaların çatılarına keskin nişancılar yerleştirildi.

  Nikaha ilk önce Eski Kültür Bakanı Atilla Koç geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yakın çalışma arkadaşları da hazırlıklar için erkenden nikahın kıyılacağı salondaydı. 

  Nikaha katılanlara nikah salonunun girişinde alkolsüz içecek ikram edildi. Görevliler dışarıdaki basın mensuplarına da içecek ikramında bulundu.  

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Helikopterle geldi

  Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Tarabya Köşkü'nden nikahın yapılacağı Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezi'ne helikopterle geldi. Helikopter yakındaki bir futbol sahasına indi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Eşi Emine Erdoğan makam aracına binerek nikaha geldi.

  Gül ve Çiller de oradaydı

  11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Eski Başbakanlardan Tansu Çiller ve Eşi Özer Çiller ile Eski Başbakan Mesut Yılmaz'ın eşi Berna Yılmaz da nikaha katıldı.

  Başbakan Ahmet Davutoğlu saat 15:00'de nikahın kıyılacağı gösteri merkezine geldi. Protokol girişindeki yoğunluk nedeniyle Başbakanın konvoyu arka girişi kullandı. Davutoğlu davetlilerin kullandığı kapıdan içeri girdi.

  Eski bakanlar da katıldı

  Eski Bakanlar Egemen Bağış ve Muammer Güler de nikah törenine katılan isimler arasındaydı. Kabinedeki bakanların büyük bir çoğunluğu da törendeydi.

  Cübbeli Ahmet Hoca, protokolgirişini kullandı

  Sanatçılar Orhan Gencebay, Cengiz Kurtoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü ve ALS hastası Trabzonsporlu eski futbolcu İsmail Gökçek  de nikah törenine gelenler arasındaydı. Cübbeli Ahmet'in protokol girişini kullanması dikkat çekti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Son olarak Hulisi Akar geldi

  Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel de törene geldi. Cumhurbaşkanlığı yaverleri tarafından kapıda karşılandı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar da takım elbisesiyle nikah törenine en son gelen isimler arasında yer aldı.

  Cem Karaca'nın şarkısıyla çıktılar

  Sümeyye Erdoğan ve Selçuk Bayraktar konukların önüne Cem Karaca'nın "Bu son olsun" şarkısının müziği eşliğinde çıktı.

  Gül: "Arkadaşlarımızın çocukları bizim çocuklarımızdır"

  Abdullah Gül, yaptığı konuşmada, "Arkadaşlarımızın çocukları bizim çocuklarımızdır. Birbirilerine çok yakıştılar. Eminim ki örnek bir aile olacaklardır" dedi. Abdullah Gül, "Rütbeler ve makamlar ne olursa olsun babalar ve anneler olarak bu heyecanı taşıyorlar" diye konuştu.

  Kaynak: AA-DHA

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow