Suriye'de YPG-DEAŞ işbirliği

Video: Suriye'de YPG-DEAŞ işbirliği

Suriye'de terör örgütünden kaçarak Silopi’de güvenlik güçlerine teslim olan dört teröristin ifadelerine göre terör örgütü YPG, el hol kampında tutulan DEAŞ'lılarla işbirliğine gitti. Teslim olanlar, DEAŞ'lı teröristlerin para karşılığı serbest bırakıldığını da anlattı.

Suriye'de Barış Pınarı Harekatı’nın ardından terör örgütü YPG'nin, el hol kampında tutulan DEAŞ'lı teröristlerle işbirliği anlaşması yaptığı öğrenildi.


Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, terör işbirliği, 29 Aralık’ta Silopi’ye gelerek teslim olan dört teröristin ifadeleriyle ortaya çıktı. Buna göre, PKK/YPG terör örgütünü güdümündeki Suriye Demokratik Güçleri, Haseke'deki el hol kampındaki tutuklu DEAŞ'lılarla anlaştı.


Anlaşma, DEAŞ'lı teröristlerin üç ay süreyle eğitime tabi tutulmasını, eğitimin ardından üç yıl süreyle SDG bünyesinde faaliyet göstermesini içeriyor. Buna göre, SDG saflarına katılmayı kabul eden DEAŞ’lıların aileleri, eğitim süresince kampta tutulacak ve daha sonra serbest bırakılacak.

Teslim olanların ifadelerine göre ayrıca, Suriye/Cezire bölgesinden gelen DEAŞ'lı teröristler ve ailelerinden oluşan 650 kişi, yüklü miktarda para karşılığında el hol kampından serbest bırakıldı.

Güvenlik kaynakları, bu gelişmeyi, PKK/YPG'nin, etkisiz hale getirilen ve kaçarak teslim olan teröristler yerine yeni eleman temin etmekte zorlandığının bir göstergesi olarak değerlendirildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS