Son Dakika

"Suriyeli göçmenlerle ilgili bir şey yapmayı düşünüyor musunuz?"

A A

30.01.2019 - 00:51 Son Güncelleme:

CNN TÜRK ekranlarında yayınlanan Buket Aydın'ın sunduğu 40 programının bu haftaki konuğu TBMM Başkanı, AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım. Yıldırım canlı yayında, "Suriyeli göçmenlerle ilgili bir şey yapmayı düşünüyor musunuz?" sorusunu yanıtladı.

TBMM Başkanı ve AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, Buket Aydın'ın 40 programında sorduğu; "Suriyeli göçmenlerle ilgili bir şey yapmayı düşünüyor musunuz?" sorusuna, "Bu insanlar buraya niye geldi? İç savaş çıktı, canlarını, mallarını, namuslarını kurtarmak için kaçtılar. Başka ülkeler ölüme terk ederken Türkiye bunu yapmadı, yapamadı, yapamaz. Fırat Kalkanı bölgesinde, Cerablus'ta, Afrin'de 300 bin kişi döndü. Biz bunlara geçici koruma statüsü verdik. Bu insanlar gidecek, ülkede barış olduğu zaman dönüp gidecekler. Bizim Avrupa'da 6-7 milyon vatandaşımız var. Ama sürekli akılları fikirleri Türkiye'de. İnsanın vatanından daha güzel bir yer olmaz. Onlar da mecbur kaldıklarını biliyorlar, eninde sonunda gidecekler. 

Ama bu İstanbul'da büyük bir sorun haline geldi. Şişli, Beyoğlu, Zeytinburnu ve Fatih'te bazı caddelerde yabancıların sayısı yerli vatandaşlarımızdan fazla. Bu da hoş bir görüntü değil, rahatsızlık oluşturuyorlar. Bunlar geri dönecek. Toplumun huzur ve düzenini bozacak hareketlere girerlerse hemen göndeririz. Bu konuda yoğun şikayetler geliyor. İlgili bakanlıklarla temas halindeyim." yanıtını verdi.