hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Taner Yıldız'dan elektrik kesintisi açıklaması

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  'Siber saldırıdır demem için şuanda erken tüm olasılıklar araştırılıyor''. Elektrik kesintileri ile ilgili açıklama Enerji Bakanı Taner Yıldız'dan geldi. Yıldız, üç büyük şebekenin iletim hattının aynı anda devreden çıkma ihtimalinin düşük olduğunu söyledi. ''Sebepleri netleşti, tetikleyen yapı üzerinde konuşuyoruz'' dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, elektrik kesintilerine ilişkin, "Aliağa bölgesinde birbirini ardı ardına tetikleyen yapının, frekansın düşmesiyle beraber olduğunu grafiklerle gözlemledik ama bunu tetikleyen sebebin ne olduğunu, bir müdahale mi, teknik gerekçelerle mi, yoksa bir manipülasyonla mı alakalı olduğu konusunda nihai cümleyi kullanmıyor, söylemiyoruz" dedi.

  Sistemde çökme

  Yıldız, "12. Uluslararası Petrol, LPG, Madeni Yağ, Ekipman, İstasyon Market Ürünleri ve Teknoloji Fuarı Petroleum İstanbul"un açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'de önceki gün elektrik dağıtım sisteminde ve özellikle iletim sisteminde bir çökme olduğunu, bunu son derece önemli bulduklarını söyledi. 

  Taner Yıldız, Slovakya seyahatini yarıda kesip sabah dörde kadar konuyla ilgili toplantı yaptıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:


  Elektrik kesintisinde terör ve siber saldırı yok

  "Kesinti nereden kaynaklandı? Bunun teşhisini koyduk... Birer saniye arayla Atatürk Barajı'ndan, Çukurova bölgesinden ve Elbistan'da çıkan hatların aştığını görüyoruz. Çukurova bölgesinin izole bir yapı haline gelmesiyle beraber, batıdaki İzmir Aliağa bölgesindeki santrallerin peş peşe çıkması böyle bir çöküşün tetiklenmesine sebep oldu. Vakayı okuyoruz ama hangi sebeplerden olabileceği konusundaki araştırmalarımız devam ediyor. Bir kısım olasılıklar var. 1 dakika 60 saniye, 1 saat 3600 saniye, 1 günde 86.400 saniye var.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bütün bu 3 tane olumsuzluğun aynı ana rast gelebilmesinin ihtimali normalde 86.400'de bir. 33 yıllık işi yalnızca iletim olan arkadaşlarımızla konuştuğumuzda böyle bir olasılığın şu ana kadar gerçekleşmediğinden bahsettiler. 1999'da hepimizi derinden yaralayan depremle fiziken bir kısım çökmeler oldu, onu ayrı tutuyorum. Orada, iletim hatları, dağıtım hatları, bir kısım direkler ve trafo merkezleri fiziken bir darbeye maruz kaldılar." Türkiye'nin elektrik iletim sisteminin, Avrupa'nın ikinci büyük şebekesi olduğuna işaret eden Yıldız, şöyle devam etti:

   

  '17 salise sonra açıldı'

  "Toplam 1,2 milyon kilometrelik iletim ve dağıtım hattı olan ve atmosfere açık olan bir işletmedir. Biz başında da şunu söyledik. İster teknik gerekçelerle isterse başka gerekçelerle ne olursa olsun, bunu saniye saniye izleme imkanımız var. Geriye dönük bütün detaylarına baktığımızda, bir iletim hattının Atatürk Barajı'ndan Yeşilhisar, onun üzerinden Konya'ya giden iletim hattından sonra, açan bir hattın, 17 salise sonra açtığını görüyoruz, yani saniyenin dilimlenmiş mertebelerinde, bunu çalışıyoruz. Sistem kendini korumak için gerekirse frekans seviyelerini, gerekirse dalgalanmaları ve gerekirse salınımların her birini tek tek gözlemliyor ve bunu lokalize etmek için belli bir bölgeye hapsetmek için sistem böyle çalışıyor. Ne için? 'Türkiye geneline yayılmasın, sirayet etmesin' diye."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Anlık izlenebiliyor

  Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın açıklamalarını EMO Enerji Koordinatörü Olgun Sakarya hurriyet.com.tr’ye değerlendirdi. Sakarya: Hangi trafo merkezi ne kadar yük çekiyor anlık olarak izlenebiliyor bu. 17 salise süreside hattın birinde sıkıntı olursa rölenin açma zamanı ifade ediliyor. Belli bir zaman dilimi geçtiğinde sayın bakanın ifade etmeye çalıştığı bu. Söz konusu halde de iletim hattının dağıtımda bulunduğu noktalarda elektrik kesiliyor.

  'Nihai cümleyi söylemiyoruz'

  Yıldız, kesintiyi tetikleyen sebebin ne olduğunu tespit etmeye yönelik çalışmaların sürdüğünü belirterek, "Aliağa bölgesinde birbirini ardı ardına tetikleyen yapının, frekansın düşmesiyle beraber olduğunu grafiklerle gözlemledik ama bunu tetikleyen sebebin ne olduğunu, bir müdahale mi, teknik gerekçelerle mi, yoksa bir manipülasyonla mı alakalı olduğu konusunda nihai cümleyi kullanmıyor, söylemiyoruz" ifadesini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow


  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, şöyle konuştu:

  "Benim şunu açıklıkla söylemem lazım; Türkiye'nin enerji iletim sistemi, AB üyesi ülkeler tarafından kabul görmüş bir sistemdir. Buradaki kullanılan roleler, her birisi batılı standartlarla beraber kullanılan rolelerdir. O açıdan sistemimize, ekibimize güveniyoruz. Ama bunun sebebini net olarak, bütün detaylarıyla beraber tekrar kamuoyuyla paylaşacağız. Bu süre içerisinde 10.36'da başlayan yapı, çok kısa saniyeler mertebesinde sistemin çökmesine sebep olmuştur. 14.00 itibariyle sistemin yüzde 50'si, 16.30 itibariyle yüzde 90'ı ve saat 20.00 itibariyle sistemin yüzde 100'ü aynı şekilde devreye alınmıştır. Bu açıdan sanayicilerimizin, vatandaşlarımızın ve bütün kesimlerimizin bundan tabii ki tesir altında kaldığını biliyorum. Bütün kurumlarımız ve sistem adına bunun bir kez daha tekrarlanmayacağını inşallah, bunla alakalı çalışmalarımızın devam ettiğini söylemem lazım."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Osman Sevaioğlu elektrik kesintisinin sebebini açıkladı

  8 saatlik elektrik kesintisinin faturası 1 milyar doları aştı

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow