Tarihi eserleri 30 yıl boyunca sakladılar

Tarihi eserleri 30 yıl boyunca sakladılar

Anadolu'nun farklı yerlerinden getirilerek İstanbul'un 3 ayrı noktasında 30 yıl boyunca gizlenen binlerce tarihi eser, geçtiğimiz günlerde düzenlenen operasyonla ele geçirilmişti. Kamyonlar dolusu tarihi eser Müzeler Müdürlüğü'ne götürüldü. CNN TÜRK muhabiri Merve Tokaz ile kameraman Yasin Kamaloğlu'nun haberi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Helenistik, Bizans ve Roma dönemlerine aitler. Her biri Anadolu'nun farklı köşelerinden getirilen binlerce tarihi eser, polisin operasyonu ile ele geçirilmişti. Kendini peyzaj ve dizayn firması olarak tanıtan firma, Anadolu'nun farklı noktalarından getirdikleri eserlerin "replika" yani yeniden üretilmiş kopyalar olduğunu öne sürüyordu. Perde arkasındaysa binlerce tarihi eser yüksek rakamlarla yurt dışına pazarlanıyordu.

İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, o firmanın faaliyetlerini takibe aldı. Aylar süren çalışma meyvelerini verdi ve üzerlerinde yüzyılların emeğini taşıyan o eserler ele geçirildi. İş yerleri mühürlendi. Eserlerin bir kısmı ise arkeologlardan oluşan 9 kişilik özel bir ekip tarafından incelendi. Binlerce Amfora ve Pitos, Müzeler Müdürlüğü ekipleri eşliğinde müzelere götürüldü.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İş yeri hakkında hukuki işlem başlatılırken, eserlerin durumunun ne olacağı ise önümüzdeki günlerde yapılacak detaylı incelemelerin ardından belli olacak.