Tarımda AR-GE için 50 milyon lira

Tarımda AR-GE için 50 milyon lira

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ile Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM), AR-GE çalışmalarına 50 milyon liralık bütçe ayırdı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Korona virüs salgını ardından Rusya-Ukrayna savaşı sebebiyle yükselen gıda fiyatları dünya gündeminde yoğun şekilde kendini gösterirken iklim değişiklikleri, küresel ısınma ve nüfus artışı gibi sorunlar da dünyada tarım sektörünü daha önemli hale getirdi. Bu kapsamda Türkiye’de, tarımsal üretimin, verimin korunması ve artırılması amacıyla kamu, özel sektör, sanayi ve üniversite iş birliğinde pek çok proje hayata geçirildi. Şimdi de sanayi ve teknoloji bakanlığı ile tarım ve orman bakanlığı, hedeflerini gerçekleştirmek üzere iş birliği yaptı.

Buna göre, Türkiye’de tarımsal AR-GE ve yenilik ekosistemine sunulan imkanların çıktı odaklı ve bütüncül yönetilmesi amacıyla TÜBİTAK ile TAGEM arasında imzalanan iş birliği protokolü ile "Tarımsal Araştırmalar Çağrısı"na çıkacak. Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu gıda, tarım ve hayvancılık alanında belirlenen, toplam 16 ana başlık altında 129 alt başlığı bulunan çağrıya araştırmacılar, 20 Haziran-1 Eylül döneminde başvurabilecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Buna göre Tarımsal Araştırmalar Çağrısı'nda gıda tarım ve hayvancılık alanında hazırlanan bilimsel projeler, TÜBİTAK'a sunulacak. Sanayi ve teknoloji bakanlığı ile tarım ve orman bakanlığı eş fonlamasıyla projelere ayrılan bütçe, 50 milyon lira olacak. Her bir proje, bu kapsamda 2 milyon liraya kadar destek alabilecek.

Peki hangi başlıklar projeye dönüştürülebilecek?

Yükselen dijital teknolojilerin tarımda kullanılması, iklim değişikliğinin tarımsal üretim sistemlerine etkilerini değerlendiren model geliştirilmesi, yerli gübre üretim teknolojilerinin geliştirilmesi proje başlıklarından.

Ayrıca, yemeklik tane baklagillerin ulusal ihtiyacı karşılayacak şekilde üretiminin ıslah ve yeni teknolojilerle artırılması, değişen iklim koşullarına uygun yeni meyve çeşitlerinin, üzüm çeşitlerinin ıslahı ve teknolojilerinin geliştirilmesi, pamuğun verimli yetiştirilmesi gibi başlıklar öne çıkıyor.

Memur ve emekliye temmuz zammı

Memur ve emekliye temmuz zammı