Tatil dolandırıcılığına dikkat

Tatil dolandırıcılığına dikkat

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Ramazan Bayramı ve yaz tatilinin yaklaşmasıyla birlikte tatil planları hız kazandı. Ancak dolandırıcılar yine boş durmuyor. Sahte hesaplar üzerinden "ucuz tatil" vaadiyle dolandırıcılık sürüyor. Peki bu tuzağa düşmemek için ne yapmak lazım? CNN TÜRK ekibinden Buse Deviren, Bilişim Uzmanı Ali Murat Kırık’a sordu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

“Özellikle Ramazan Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte siber hırsızlar vatandaşlara saate tatil siteleri de yönlendirerek dolandırma mağdur etme kimlik bilgileri ve kredi kartı bilgilerini çalmış almaya çalışıyorlar.

Lüks otellerin internet sitelerini kopyalayan dolandırıcılar, tatil paketi satın alanları mağdur etmeye devam ediyor.

Tatil dolandırıcılığına dikkat

Bilişim Uzmanı Ali Murat Kırık dolandırıcılıkla ilgili, “Pandemi sonrası artan e-ticaret ve internet ortamından alışverişi fırsat bilen siber hırsızlar, cazip teklifler kullanarak gerçek sitelerin otel sitelerine seyahat acentelerinin sitelerine kopyalayarak farklı siteler oluşturup adres çubuklarından ilgili adres verip sitelerin bir harfini değiştirerek özellikle sponsorlu reklamlar ve sosyal medyaya sunmuş oldukları reklam aracılığıyla ön plana çıkartıyorlar” dedi ve vatandaşların böyle bir durumla karşılaşmamaları için ilk olarak acentelerin ticaret unvanlarını sorgulamaları gerektiğini vurguladı. “Öncelikle sitelerin güvenlik sertifikaları kontrol etmek geliyor. Adres çubuğunun başında kilit ibaresini görmek son derece önemlidir. Seyahat acentelerinden e-ticaret sitelerinde alışveriş yapıyorsanız mutlaka rezervasyon yapacağınız otelin iletişim bilgilerini bulup hotelin acenteyle anlaşması olup olmadığını sorgulamak da son derece önemli.”

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber