Tatilciye sanal tuzak

Video: Tatilciye sanal tuzak

İnternet üzerinden tatil rezervasyonu yaptırıyorsanız, doğru adrese girdiğinizden emin olun. Çünkü, dolandırıcılar, "oltalama" denilen yöntemle internette otellerin sahte sitelerini kurup hayali odalar satıyor.

Turizm sektörünün, tam da yüzlerin yeniden gülmeye başladığı bir dönemde dolandırıcılarla başı dertte. Hürriyet gazetesinin haberine göre, Antalya, Bodrum, çeşme, Fethiye gibi gözde tatil merkezlerinde, tanınmış otellerin resmi internet sitesinin uzantılarına benzer adresler alınarak, rezervasyon kabul ediliyor.

Oltalama" denen yöntemin son örneği Bodrum'daki bir otelde yaşandı. Dolandırıcılar, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkan Yardımcısı Recai Çakır'ın sahibi olduğu Bodrum'daki otelin internet sayfasının neredeyse birebir kopyasını yaptılar. Dolandırıcılık, bir müşterinin otele telefon açması sonrasında ortaya çıktı. Müşteri Cuma günü oteli arayarak, Pazartesi günü otele geleceğini ve havalimanından otele transfer istediğini söyledi. Gelen telefon üzerine müşterinin rezervasyonuna bakıldı. Ancak öyle bir rezervasyon aslında yoktu. Recai Çakır, "Geniş çaplı bir araştırma yaptık. Mağdur olan sadece biz değiliz. Sadece Bodrum'da 10 otel için bu yöntemle internet siteleri açılmış" dedi. Olay yargıya taşındı. Söz konusu sahte internet sitesinin kapatılması bekleniyor. Ama dolandırıcıların yeni siteler açarak faaliyete devam etmesi hiç zor değil. Dolandırıcıların kimliği ise henüz belirsiz. Olayın yurtdışı merkezli olduğu iddia ediliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS