TBMM Başkanı Şentop'tan 'Tunus Temsilciler Meclisi' açıklaması

TBMM Başkanı Şentop'tan 'Tunus Temsilciler Meclisi' açıklaması

{ title }

SONRAKİ VİDEO

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Tunus Temsilciler Meclisi'nin feshi ve Meclis Başkanı ile milletvekilleri hakkında açılan ceza soruşturmaların endişe verici olduğunu açıkladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Tunus'ta parlamentonun feshedilmesiyle ilgili yazılı açıklama yaptı. Temsilciler Meclisi'nin 30 Mart 2022 tarihinde alınan kararla feshedilmesi, Meclis Başkanı ve bazı Meclis yöneticileri ile milletvekilleri hakkında yasama faaliyeti niteliğindeki eylemlerinden dolayı ceza soruşturmaları yürütülmesinin son derece endişe verici olduğuna işaret eden Şentop, şu açıklamada bulundu:

"Tunus halkının iradesini temsil eden Temsilciler Meclisi'nin, Anayasa'da buna açıkça izin veren bir hüküm bulunmamasına rağmen feshedilmesi hukuka ve demokratik ilkelere açıkça aykırıdır. Seçilmiş parlamentoları ve milletvekillerini, Anayasa ile kendilerine yüklenen görevleri yerine getirmekten men eden her türlü karar veya eylem, Anayasal demokratik düzene yöneltilen bir darbedir. Bu karar veya eylemlerin ülkenin askeri kuvvetleri yerine başka makamlarca icra edilmesi, halkın iradesini yok sayan bu tür girişimlerin vahametini ve gayrı meşruluğunu azaltmamaktadır. Darbelere ayrım yapmaksızın karşı çıkmak ve her durumda darbecilere karşı halkın iradesinin yanında yer almak, temeli demokrasi olan tüm parlamentoların ortak vicdani sorumluluğudur. Uzun bir süredir demokratik bir sistem kurma mücadelesi veren ve bu uğurda büyük acılar yaşayan Tunus halkının Anayasa'ya, hukuk kurallarına ve demokratik ilkelere göre yönetilmesi en tabii hakkıdır. TBMM Başkanı olarak, Tunus halkının ve anayasal parlamentolarının yanında olduğumuzu, parlamentoya yönelik hukuk ve demokrasi dışı her türlü müdahaleyi kabul edilemez bulduğumuzu ifade etmek isterim. TBMM adına temennimiz, dost ve kardeş Tunus halkının kendi iradesiyle, Tunus Anayasası'nın ve hukuk kurallarının işlediği bir şekilde yönetilmesidir."

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber