hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  TBMM Deprem Komisyonu'ndan çarpıcı tespit

  Meclis depremin nedenlerini araştırma komisyonuna katılan uzmanlar Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremlerle ilgili önemli tespitlerde bulunuyor. Komisyon son toplantısında, özellikle Hatay’da yüksek düzeydeki ölümlere bölgedeki inşaatlarda kullanılan ucuz Suriye demirinin yol açtığı tespiti yapıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Meclis depremin nedenlerini araştırma komisyonu çalışmalarına devam ediyor. Deprem Araştırma Komisyonu'nda ölümlerin katlanarak artmasında, ucuz Suriye demirinin etkili olduğu tespiti yapıldı.

  Komisyon, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Mustafa Kumral'ı dinledi. Bölgede yıkılan binaların çoğunun 2000 yılı öncesi olduğunu belirten İstanbul Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Mustafa Kumral, yıkımların sebebinin ise zeminden ve kullanılan malzemelerin kalitesizliğinden kaynaklandığını söyledi.

  Kumral açıklamasında, Hatay’da kullanılan demirlerin Suriye’den getirildiğine dikkat çekti ve “Yıkılan binaların çoğunun demirleri Türk yapımı değil. Hatta yanlarında İskenderun demir çelik fabrikası olmasına rağmen birçok insan ucuz olduğu için Suriye demirini kullanmış. Suriye demirinin dayanıklılığı bizim demirlerinin yarısı kadar değil. Sonuçları ortada" dedi.

  Araştırma Komisyonu’na sunum yapan Nazmi Şahin, Kahramanmaraş merkezli son depreme kadar geçmiş beş depremde yapı denetimli binaların yıkılmadığını belirtirken, “Son depremde ise yapı denetimli 151 bin binadan yaklaşık 290’ı yıkıldı. Bunların yüzde 85’i de ikinci depremde yıkıldı” bilgisini verdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Prof. Dr. Hasan Sözbilir ise, yapı denetim mekanizmasının gözden geçirilmesi gerektiğini, yapı stokuyla ilgili çalışmaların da bir an önce tamamlanmasının önemli olduğunu vurgulayarak “Fay yasası getirilirse, faydan sakınma şansımız var” dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow