TEB'den reçetesiz ilaca tepki

Video: TEB'den reçetesiz ilaca tepki
<a class="in-news-link" href="/saglik" target="_blank" title="Sağlık haberleri">Sağlık</a> Bakanlığı, <a class="in-news-link" href="/turkiye" target="_blank" title="Türkiye haberleri">Türkiye</a> İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu 241 kalem ilacın reçetesiz olarak satışa sunulacağını duyurmuştu. Türk Eczacılar Birliği'ne göre ise bu ilaçların reçetesiz olarak eczanelerden alınması sağlığa zararlı ve bu durum ilaç fiyatlarının artmasına neden olacak.

Sağlık Bakanlığı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu 241 kalem ilacın reçetesiz olarak satışa sunulacağını duyurmuştu. Türk Eczacılar Birliği'ne göre ise bu ilaçların reçetesiz olarak eczanelerden alınması sağlığa zararlı ve bu durum ilaç fiyatlarının artmasına neden olacak.

"Biz eczacılar bu uygulamaya karşıyız. Hasta sağlığı açısından olur diyemeyiz biz buna tüm hastalar tarafımdan hayır deriz." Türkiye Eczacılar Birliği Başkanı Erdoğan Çolak'ın karşı çıktığı uygulama 'reçetesiz ilaç' uygulaması. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu 241 kalem ilaçtan oluşan bir liste hazırladı. Bu liseteki ilaçlar eczanelerden reçetesiz alınabilecek. Yani doktor yazmasa da hasta kendi isteği ile ücretini ödeyerek bu ilaçları temin edebilecek. Reçetesiz ilaç lisetesinde, gargaralar, ağrı kesiciler, mide ilaçları ve alerji ilaçları gibi pek çok ilaç yeralıyor. Eczacılar Birliği'ne göre ise bu durum insan sağlığını tehlikeye sokuyor. Mevcut durumda piyasadaki 8 bin 403 ilacın, 73'ü reçetesiz olarak alınabiliyor. Eklenecek 241 ilaç ile birlikte toplam, 314 ilaca reçetesiz olarak ulaşılabilecek. Ancak Eczacılar Birliği, ilaç fiyatlarının artacağını da iddia etti.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu açıklama yaptı

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ise açıklanan bu listedeki ilaçların bilim kurulu tarafından 1 yıl boyunca araştırıldığını, hastaların reçetesiz almaları durumunda sağlığı tehdit eden bir durumun olmayacağını belirtti.
"İlacın kullanımına, yan etkilerine ve önemli konulara ilişkin bilgilendirme eczacı tarafından yapılacak" dedi. Uygulama henüz hayata geçirilmedi. İlgili kurumlardan görüş alındıktan sonra hayata geçirilecek.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS