hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Tekerlekli sandalyede dünyada bir ilk

  KAYNAKCNN TÜRK

  Fiziksel engelliler tekerlekli sandalyelerini nasıl seçmeli? Uzmanlar her vücuda farklı sandalye önerisinde bulunuyor. Üretilen bir makine ise, kişiye en uygun tekerlekli sandalyeyi tasarlıyor. Detaylar, CNN TÜRK muhabiri Gökçe Tümer'in haberinde.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Tekerlekli sandalye kişiye özel bir ekipman. Uzmanlar, engellilerin vücutlarına en uygun sandalyeyi kullanmasında hemfikir. Bu durum şimdiye kadar ölçüm aletleriyle yapılıyordu. Ama Türk ve Yunan mühendisler bir araya geldi. Kullanacak kişiye en uygun tekerlekli sandalyeyi tasarlayan bir makine ortaya çıkardı.

  Tekerlekli sandalyede dünyada bir ilk

  Bu alet dünyada bir ilk engelli bu cihaza oturtturuluyor, vücut ölçülerine göre en ideal tekerlekli sandalye tasarlanıyor. Ardından engelli bir simülasyona katılıyor. Bu tekerlekli sandalyeyi, bu simülasyonda ideal şekilde kullanırsa o ölçüler fabrikaya gönderiliyor ve fabrikada bu ölçülerle o kişiye o ölçülerle en ideal sandalye yapılıyor ve teslim ediliyor. Üretici firma tüm engellilerin vücutlarına uygun tekerlekli sandalyeye kavuşması için yeni şubeler açmayı planlıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Tekerlekli sandalyede dünyada bir ilk

  Tekerlekli Sandalye Firması Sahibi Serkan Yeşiltaş konu ile ilgili şu bilgileri paylaştı;

  “Bunu Yunanistanlı bir iş ortağımızla beraber gerçekleştirdik. Tasarım süreci yaklaşık 4 ila 5 yıl arasında sürdü. Temel olarak cihazımız bütün bedensel engellilerin 30 farklı sensörle 30 farklı noktadan bütün vücut ölçülerini çıkartıyor bu vücut ölçüleriyle yapılması gereken en doğru tekerlekli sandalyeyi aktif tekerlekli sandalyeyi üretmemizi sağlıyor. Sırt açısını, oturma genişliğini, oturma derinliğini, bacak boyunu ayarlanabiliyor.”

  Tekerlekli sandalyede dünyada bir ilk

  VÜCUT ÖLÇÜLERİNE GÖRE TASARLANAN TEKERLEKLİ SANDALYELERİN GETİRDİĞİ AVANTAJLAR NELER?

  “Postür bozukluğu ya da skolyoz gibi omurilik eğrilmesi durumlarını tedavi ediyor diyemeyiz ama tedaviye destek, yardımcı oluyor diyebiliriz. İkincisi çok az güçle çok uzun mesafeler gidebilir.”

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow