Telefona uzaktan erişim nasıl önlenir?

Telefona uzaktan erişim nasıl önlenir?

{ title }

SONRAKİ VİDEO

İzmir'in Bayraklı ilçesinde yaşayan emekli bir kadının mobil uygulamasına uzaktan erişilip, banka hesabındaki 500 bin lirası çalındı. Peki bu dolandırıcılık türüne karşı ne önlemler alınmalı? CNN TÜRK Muhabiri Buse Deviren'in sorularını Bilişim Uzmanı Ali Murat Kırık yanıtladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Emekli Hanife Kandak, banka hesabını mobil bankacılık üzerinden yönetiyordu. İddiaya göre siber dolandırıcılar, onun telefonuna bir link gönderdi. Gelen linki tıklayan Kandak, dolandırıcıların ağına düştüğünün farkında değildi. Siber dolandırıcılar, yolladıkları link üzerinden Hanife Kandak'ın telefonuna uzaktan erişim sağladı. Ardından telefonundaki bankacılık uygulamasına girerek hesabındaki 500 bin lirasını çaldı. Hanife Kandak, dolandırıcılığın ardından hemen adliyenin yolunu tuttu.

Telefona uzaktan erişim nasıl önlenir

Peki siber dolandırıcılar, kişilerin cep telefonlarına uzaktan erişimi nasıl sağlıyor? Bilişim Uzmanı Ali Murat Kırık bu soruya, “Bu linkleri tıkladıktan sonra telefonların içerisine casus bir program indiriliyor. Bu casus yazılım tıpkı uzaktan erişim sisteminde olduğu gibi aslında siber hırsıza tüm telefon kontrolünü veriyor” şeklinde cevap verirken, “Siber hırsız gerek telefon bilgileri gerek banka hesapları gerekse fotoğraflarınıza çok kolay bir şekilde ulaşabiliyor” ifadelerini kullanıyor. Kırık, siber dolandırıcılıktan korunmanın yollarını da “1, güvenilir anti virüs yazılımı kullanmak. 2, linkleri tıklamamak. 3, şayet böyle bir durum söz konusuysa telefonunuzda ciddi yavaşlamalar söz konusu olmaya başladıysa, telefonunuza format atmak bu noktada önem arz eder” şeklinde sıralıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber