TESK'ten perakende kanunu önerisi

TESK'ten perakende kanunu önerisi

Esnaf, e-ticarete getirilen 4 kuralın zincir marketlere de uygulanmasını istedi. Bunun için yasa değişikliği öneren Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK), taleplerini Ticaret Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na iletti. Peki o öneride neler var? Yanıtı haberimizde.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Zincir marketlerle mücadele edemeyen esnaf, perakende kanunu ile yeni düzenleme talep etti. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken, yasa değişikliği önerisini hem Ticaret Bakanlığı hem de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na iletti.

"KURALLAR BELLİ OLMALI"

Bendevi Palandöken, elektronik ticarete dair yapılan yasal düzenlemeyi hatırlattı ve zincir marketler için de benzeri öneri getirdi. Palandöken, "Zincir marketler, hızlı tüketim malları dışındaki ürünler ile kendi özel markalı ürünleri satamasın, marketlerin indirim ve reklam bütçeleri sınırlandırılsın, devlete lisans bedeli ödesin. Kurallar belli olmalı" dedi.

"10.00'DA AÇILIP 19.00'DA KAPANMALI"

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Palandöken, zincir marketlerin satabileceği ürünlerin belirlenmesi gerektiğine vurgu yaptı. Ekmek, sigara, et, alkollü içecek, mobilya, elektronik eşya, cep telefonu, beyaz eşya, mobilya, hırdavat, ayakkabı, kıyafet, ev tekstili, deniz ürünleri, pastane ürünleri, otomobil araç gereçlerinin buralarda satılmaması gerektiğini söyledi. Marketlerin haftada bir gün, pazar günleri tatil yapmaları gerektiğini, diğer günler sabah 10.00'da açılıp, akşam 19.00'da kapanmalarını istedi.

Abdülkerim Bardakcı: Marcao'yu aratmıyorum

Abdülkerim Bardakcı: Marcao'yu aratmıyorum