hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Tezgahlardaki fiyat farkına dikkat

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Son dönemde sebze ve meyvede fiyatlar arttı. Fiyatlar yer yer değişiyor. Bunun için de Ticaret Bakanlığı'nın geliştirdiği 'hal kayıt sistemi' bulunuyor. Sistem sayesinde tüketici, satın almak istediği ürünün halden çıkış fiyatı ile tezgah fiyatı arasındaki farkı görebiliyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Patates, soğan, domates sofraların vazgeçilmezi. Her tezgahta bulmak mümkün ama fiyatlar farklılık gösteriyor.

  "Ticaret Bakanlığı'nın geliştirdiği 'Hal Kayıt Sistemi' ile tüketiciler, ürünlerin hal çıkış fiyatı ile tezgahlardaki fiyatını karşılaştırabiliyor.

  "KAREKOD OKUTARAK ALIŞ FİYATINI GÖRSÜNLER"

  Vatandaşların mutlaka karekod okutması gerektiğini hatırlatan Aydın Ağaoğlu, "Soğan fiyatı neredeyse seçim sloganı oldu. Seçim bitti, 30 liraya çıkmış olan şu an 9 lira 95 kuruş. Bunun kaça alındığını, ne maliyetle markete getirildiğini bilmek tüketicinin hakkı. Ben eskiden beri söylüyorum. Ticaret Bakanlığı'nın geliştirdiği bir Hal Kayıt Sistemi var. Bu uygulamayı akıllı telefonuna indiren tüketici, halk kayıt sistemine ait künyeyi okutarak karekod üzerinden kaça alındığını, nereden alındığını, ne zaman alındığını, ne miktar alındığını görebilecek. Fahiş fiyat ile karşı karşıya ise bunu fark edip alışverişini başka yerden gerçekleştirebilir. Tüketicilere tavsiyem, mutlaka öncelikle bir fiyat araştırması yapsınlar. Sebze ve meyve reyonlarında özellikle karekodu okutarak Hal Kayıt Sistemi'nde alış fiyatını görsünler. Bu uygulama telefonumda var, soğan 8 liraya alındığını görüyoruz, 9 lira 95 kuruşa satıldığını görüyoruz. Patates ise 14 liradan alınmış, satış fiyatı ise 17 lira 95 kuruş. Bu normal bir fark ama 1 liraya alıp 6 liraya satılıyorsa bir anormallik var" dedi. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  PEKİ TÜKETİCİ FAHİŞ FİYATLARA KARŞI NE YAPMALI?

  Ne maliyetle markete geldiğini bilmek tüketicinin hakkı. Ve fahiş fiyat gördükleri zaman Ticaret Bakanlığı'nın haksız fiyat değerlendirme kuruluna şikayet edebilirler. Böylelikle inceleme yapılır ve gereken yaptırımlar da uygulanır.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow