hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  THY'den Boeing 737 Max kararı

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün (SHGM) talebi doğrultusunda, Türk Hava Yolları'nın (THY), filosunda bulunan 12 adet Boeing 737 Max'leri yere indirme kararı alındı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hava trafiği ile ilgili anlık bilgiler veren flightradar uygulaması, THY filosunda bulunan İstanbul'dan kalkış yapan Boeing 737 Max'lerin Atatürk Havalimanı'na geri döndüğü bilgisini fotoğraf eşliğinde paylaştı.

  Radardaki verilire göre İstanbul'dan Londra'nın Gatwick Havalimanı'na ve Birmingham'a, Nouakchott'a, İstanbul'dan havalanan Boeing 737 Max'lerin havadan geri döndüğü bilgisi paylaşıldı.Havadan geri dönmelerin, Türk Hava Yolları'nın, filosunda bulunan Boeing 737 Max 8'leri yere indirme kararından kaynaklandığı öğrenildi.

  Dünya genelinde birbiri ardına havayolu şirketleri Boeing 737 Max 8 ve 9 tipi uçakları yere indirme kararı aldılar.THY’nin resmi web sitesinde filo bilgilerine göre 12 adet B737-8 ve 9 Max tipi uçak bulunduğu bilgisi yer alıyor.

  Avrupa'daki tüm Boeing 737 Max'ların uçuşları askıya alındı 

  Etiyopya'nın Addis Ababa kentinden Pazar günü 149 yolcu ve 8 mürettebatı ile Kenya'nın Nairobi kentine uçuş yaptığı sırada düşen Boeing 737 Max 8 tipi uçaktan kurtulan olmadı. Avrupa Birliği Havacılık Güvenliği Ajansı da, yolcuların güvenliği gerekçesiyle Avrupa'daki tüm Boeing 737-8 MAX ve 737-9 MAX uçaklarının tüm uçuşlarını durdurdu. EASA, Max modelleri için AB içinde veya dışında saat 19:00 UTC'den itibaren geçerli olan bir Güvenlik Yönergesi yayınladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   

  6 ayda iki kaza meydana geldi

  2017'de sefere alınan Boeing 737 Max 6 ay ara ile Endonezya ve Etiyopya'da düşmüştü, toplam 347 kişi ölmüştü.

  Konuyla ilgili THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, Türk Hava Yolları Basın Müşaviri Yahya Üstün ve Ulaştırma Bakanlığı açıklamada bulundu.

  Yapılan açıklamalar şu şekilde;

  Türk Hava Yolları Basın Müşaviri Yahya Üstün: Filomuzda bulunan 12 adet Boeing 737 MAX tipi yolcu uçağının ticari operasyonları,13 Mart itibarıyla ikinci bir karara kadar durdurulmuştur. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

   

  THY Genel Müdürü Bilal Ekşi : 737 MAX uçaklarında uçuş sırasında ortaya çıkan emniyeti etkileyecek belirsizlik durumu netleşene kadar; uçaklarımız 13 Mart itibariyle ticari seferlerden çekilmiştir.

   

   

  Ulaştırma Bakanlığı: Boeing 737 MAX 8 ve/veya Boeing 737 MAX 9 tipi hava araçlarının uçuşları, uçuş emniyetini teminen tedbir amaçlı olarak ikinci bir karara kadar durdurulmuştur.

  THYden Boeing 737 Max kararı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Seferleri durdurulan uçaklardan ilki İstanbul'a indi  

  Enver ALAS/İSTANBUL,(DHA)-THY'nin ikinci bir karara kadar uçuşunu durdurduğu Boeing 737 Max tipi yolcu uçaklarından ilki Atatürk Havalimanı'na indi. Uçağın İngiltere'den döndüğü öğrenildi.

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow