hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  TOGG CEO'su Mehmet Gürcan Karakaş CNN TÜRK'te

  Hakan Çelik'le Hafta Sonu programına, Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş konuk oldu. Karakaş, yerli otomobille ilgili bilinmeyen detayları anlattı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Karakaş'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

  Biz tasarıma başlamadan önce hedef kitlemizi belirledik. Hedef kitlemiz yalın ve prestijli bir otomobil görmek istiyordu. Tasarımda bütünlük bir parçaların birbirini tamamlaması çok önemli. Otomobilimiz elektrikli olduğu için aks mesafesini istediğimiz mesafede tutabiliyoruz. Biz tasarımımızda doğu ve batıyı birleştiriyoruz. Batının düz çizgileriyle, doğunun daha hareketli çizgilerini birleştirdik. İçinde bulunduğumuz topraklar doğu ve batının birleştiği, kaynaştığı bir bölge. Tasarımımızdaki farkın da bunun olmasını istedik.

  TOGG CEOsu Mehmet Gürcan Karakaş CNN TÜRKte

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Aracın ön tarafına bakıldığında kararlı fakat saldırgan olmayan bir otomobil olduğunu görüyoruz. Aracın ön paneline baktığımızda lale figürünü görebiliyoruz. Aracın farları kararlı ve keskin hatlara sahip. 

  Aracın  markası henüz belli değil. Şimdilik geçici olarak TOGG logosunu kullandık. Marka 2020 sonlarına doğru belirlenecek. İlk olarak 2022 sonlarında SUV aracımız satışa sunulacak. Ardından sedan ve diğer modelleri de belirli aralıklara piyasaya sürmeyi planlıyoruz. Piyasaya girdiğimizde Avrupa'da klasik otomobil üreticisi olmayan, ilk elektrikli SUV araç üreticisi olacağız.

  ARACIN FİYATI

  Aracın fiyatıyla ilgili şu an bir rakam vermek mümkün değil. Fakat piyasa ile rekabetçi bir fiyatı olacağını söyleyebiliriz. Bu da en azından şimdilik fikir verecektir.

  Prestijli ve yalın bir tasarıma sahip. Çin'den orada neler oluyor mesajları aldım.

  TOGG CEOsu Mehmet Gürcan Karakaş CNN TÜRKte

  Aracın içinde kullanıcıyı saran ve güven bir tasarım görüyoruz. Dışarıdan yalın ve sade olan otomobilin içinde kullanıcıya yüksek teknoloji sunuyoruz. Aracın içinde güvende hissediyorsunuz. Güvenlik açısından üst düzey bir otomobil. Euro NCAP testlerinde 5 yıldız alacağız.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dünyanın en iyi tasarıcımlarından biri olan Murat Günak, sadece tasarım konusunda değil, her alanda bize önemli katkılarda bulundu. Tasarım da en önemli şey üretilebilir olmalı. Aracın fikri mülkiyet hakları yüzde 100 Türkiye'ye ait. 

  Aradığımız arkadaşları, nitelikli insanları bulduk. Bizim için CV ikinci derecede önemli. Ekip seçiminde kişilik ve bakış açısı çok önemli. 

  Biz bunları Pininfarina ile beraber İtalya'da ürettik. Yeni kurulan bir şirketiz. Böyle bir imkanımız yok. Bundan sonra ihtiyacımız olmayacaktır. Fabrika üretimi ile prototip üretimi hakkında fark var. 2 tonun biraz altında bir ağırlığa sahip. İçindeki fonksiyonlar prototip aşamasında. Belki 150 tane daha araç üreteceğiz. Yaz-kış testleri, çarpışma testleri birçok test olacaktır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Tasarım dili bütünsellik olayı. Çizgilerin karakterlerin uyuşması önemli. Biz tasarımımızı hedef kitle doğrultusunda kendi arkadaşlarımızla belirledik.

  Biz sadece bir otomobil üretmiyoruz, bu artık yürüyen bir bilgisayar.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow