Topkapı'da “Saray-Müzeler” Sempozyumu

Topkapı'da “Saray-Müzeler” Sempozyumu

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Milli Saraylar Başkanlığı, müzeciliğin tarihsel gelişimi ve saray-müzeler ile ilgili uluslararası bir sempozyuma Topkapı Sarayı'nda ev sahipliği yaptı. Başlığı “21.yüzyılda saray-müzeleri değerlendirmek” olan sempozyum iki gün sürecek. Detaylar, CNN TÜRK ekibinden Buse Deviren ve Sercan Sever'in haberinde.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Milli saraylar müzeciliğin tarihsel gelişimi ile ilgili uluslararası bir sempozyuma ev sahipliği yapıyor. Açılışı ise mehteran birliği gerçekleştirdi. Sempozyumun ilk gününde Topkapı Sarayı'nın kapıları yerli ve yabancı akademisyenlerin yanı sır dünyada müzeciliği fiilen yöneten sahasında uzman isimlere açıldı.

Tarihi ve kültürel varlığı koruma yaşatma ve tabii ki gelecek kuşaklara aktarma ile görevli olan milli saraylar köşk ve kasırlar ile tarihi bahçelerin yanı sıra hiç kuşku yok ki her biri ayrı bir hazine niteliğinde olan 360 bin taşınır tarihi esere de ev sahipliği yapıyor.

İki gün boyunca devam edecek sempozyumda ‘saray-müze’ kavramı tüm yönleriyle teorisyen isimler tarafından masaya yatırılacak. “21. Yüzyılda saray-müzeleri değerlendirmek” başlıklı sempozyumun ilk oturumunun başkanlığını Milli Saraylar Danışmanlar Komitesi Üyesi Pro. Dr. İlber Ortaylı yaptı.

İtalya, ABD, Birleşik Krallık, Japonya, Hindistan ve Arnavutluk’un da bulunduğu 16 ülkeden, 25’i yabancı 60 uzman konuşma yapacak. Saray-müze kavramı tüm yönleriyle ele alınıyor.

 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber