TRT'de türküye 'sarhoş' sansürü

Video: TRT'de türküye 'sarhoş' sansürü
<a class="in-news-link" href="/trt" target="_blank" title="TRT haberleri">TRT</a> <a class="in-news-link" href="/muzik" target="_blank" title="Müzik haberleri">Müzik</a> kanalında yayımlanan bir programda <a class="in-news-link" href="/erzurum" target="_blank" title="Erzurum haberleri">Erzurum</a> yöresine ait “<a class="in-news-link" href="/hele-dadas-hos-musan" target="_blank" title="Hele dadaş hoş musan haberleri">Hele dadaş hoş musan</a>?” adlı türkünün sözleri değiştirildi. 'Sarhoş musan', ifadesi, 'Oruç musan' olarak değiştirildi. <a class="in-news-link" href="/chp" target="_blank" title="CHP haberleri">CHP</a>'li vekillerden ise sert tepkiler geldi.

TRT Müzik kanalında yayımlanan bir programda Erzurum yöresine ait “Hele dadaş hoş musan?” adlı türkünün sözleri değiştirildi. 'Sarhoş musan', ifadesi, 'Oruç musan' olarak değiştirildi. CHP'li vekillerden ise sert tepkiler geldi.

TRT Müzik kanalında yayımlanan “Yare Söyle” adlı söylenen ve popüler bir halk türküsü olan “Hele Dadaş Hoş musan?” adlı türkünün sözleri sansürlendi. Türkünün TRT, “Hele Dadaş Hoş musan/ Dolu Musan Boş musan/ Ayakların Yan Basir/ Yoksa Sen Sarhoş musan” ifadelerini “Ayakların Yan Basir, Yoksa Sen Oruç musan” olarak değiştirerek sansürledi.

Videoyu sosyal medya platformu Twitter’da paylaşan CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, “Türk kültürüne, geleneğine,folklorüne düşmansınız. Türklüğe düşmansınız. Türkiye’yi sevmiyorsunuz. Siz Türkiye’ye düşmanlardan bile daha ağır tahribat veriyorsunuz. Kendinize gelin.Unutmayın bu halk sizden büyük.Türküler sizden büyük. Türküler sizden sonra da söylenmeye devam edecek” sözleri ile olaya tepki gösterdi. 

Kanal D'ye konuşan CHP Milletvekili Hilmi Yaracı ise, 'Bu türküleri değiştirmek onların haddi de hakkı da değil, bu laikliğe bir saldırı' diye konuştu. 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS