Turizmcilerden destek talebi

Turizmcilerden destek talebi

Artan vakalar nedeniyle yurt dışından gelen rezervasyonların bazılarında iptaller yaşandı. Turizmciler tam kapanmadan umutlu. Yaz ortasında durumun normale döneceğini söylüyorlar ancak pek çok konuda destek talepleri var.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Koronavirüs'ten en çok etkilenen sektörlerin başında turizm geliyor. Artan vakalar nedeniyle Rusya 1 Haziran'a kadar olan turları iptal etti. İptallerden 800 bin rezervasyon etkilense de, turizmciler tam kapanma sonrasından umutlu. Ancak destek talepleri var.

Türk turizminin zaman zaman krizlerle karşılaştığını belirten turizmciler, tam kapanma sürecinin turizme olumlu yansımaları olacağını belirtti. ‘’2021 sezonunda turist beklentisinin 25 milyon civarında kişi başı harcamaların da 760 doların üzerine çıkacağını öngördüklerini ifade eden sektör temsilcileri, tam kapanmanın şirketler üzerindeki yüküne de dikkati çekti.

"Turizmle ilgili kararlar Türk turizm sektörünün elinde değil" diyen turizmciler , kısa çalışma ödeneğinin üç ay uzatılması ve banka kredileri sorunlarının zaten gelirlerin durduğu kapanma sürecinde sektöre daha çok zarar verdiğini ifade etti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

’Vadesi gelen kredilerin ötelenmesiyle ilgili sorunlar yaşandığını ifade eden TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya bankaların öteleme karşılığında faiz artırımı yoluna gittiğini, turizmcilerin salgın döneminde bankalara ulaşmada güçlük yaşadığını söyledi.

Sektör temsilcileri kapanma sürecinde yaşanacak kayıpların önüne geçilebilmesi için ötelenen krediler, vegiler, elektrik ve su giderleri ile çek senet ödemeleri gibi konularda yeni bir destek paketinin hayata geçirilmesini talep etti.