hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Türk donanmasına taze kan! Üretimine başlandı

  Mavi Vatan'da Türkiye'nin caydırıcılığını artıracak 10 yeni gemi için geri sayım sürüyor. İnşa edilecek açık deniz karakol gemilerinin ilki Akhisar'ın üretim süreci başladı. Önemli bir silah gücü ve helikopterler ile insansız hava araçları için bir piste sahip olacak gemiler, yüksek yerlilik oranı ile deniz kuvvetleri için etkili bir güç çarpanı olacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kendi savaş gemisini yerli imkanlarla üretmek isteyen Türkiye, MİLGEM projesini hayata geçirdi. Savaş gemilerini tek tek hizmete almaya başladı. MİLGEM yani milli gemi projesinden elde edilen tecrübeden faydalanarak, bir de açık deniz karakol gemisi projesi başlatıldı. Ve ilk yerli karakol gemisinin üretimine başlandı.

  Askeri fabrika ve tersane işletme anonim şirketi ASFAT tarafından yürütülen açık deniz karakol gemisi projesinde kritik tasarım aşaması tamamlanarak üretime geçildi. Yeni nesil karakol gemisi yüksek yerlilik ve gelişmiş teknoloji ile inşa edilecek. Yerli gemi istihbarat gözetleme ve keşif, arama kurtarma, terörizmle mücadele, denizde denetim harekatı, deniz özel harekatı görevlerini üstlenecek. Ayrıca deniz hava harekatı, elektronik ve akustik harp, akustik harp, kara bombardımanı, asimetrik tehditlere karşı savunma, deniz nakliyatının korunması, amfibi harekat kapsamında destek ve eğitim görevleri de yapacak.

  Türkiye’nin yeni nesil karakol gemisi 99.5 metre boyu, 14.5 metre genişliği ile dikkat çekiyor. 2300 ton ağırlığa sahip gemi saatte yaklaşık 45 kilometre hızla hareket edecek. 104 kişinin görev yapabileceği gemiye dizel-elektrik motoru kombinasyonu güç verecek ve bu sayede 4500 deniz mili yani yaklaşık 8300 kilometre menzilde hareket edebilecek.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türk donanmasına taze kan Üretimine başlandı

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow