Türk esirleri Yunanlara teslim etmemişti!

Türk esirleri Yunanlara teslim etmemişti!

1. Dünya Savaşı’nda Ruslara esir düşen 1012 Türk askerini istanbul’a getiren Japon Gemisi Heimei Maru’nun komutanı olan Yarbay Yukichi Tsumura’nın ismi, İstanbul Beykoz’da bir caddeye verildi. CNN TÜRK Muhabiri Zeynep Timurlenk'in haberi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Japonya, 1918’in Nisan ayında Vladivostok’u işgal edince, Osmanlı esirlerinin sorumluluğu da Ruslardan onlara geçti. Savaşın ardından Japonlar 1921'de Türk askerlerini İstanbul’a gönderme kararı aldı. Japon hükümeti bu görev için Heimei Maru gemisiyle Yarbay Yukichi Tsumura’yı görevlendirdi.

O gemi Midilli Adası yakınlarında Yunan savaş gemisi tarafından durduruldu. Yunanlar, esirlerin kendilerine teslim edilmesini istedi ancak Tsumura, “Kimseyi teslim etmem” dedi. Ardından milletler cemiyeti yani Birleşmiş Milletler ve Türk Kızılay’nın çalışmalarıyla 19 Haziran 1922’de adaya giden Ümit Vapuru, esir Türkleri alıp 25 Haziran 1922’de İstanbul’a getirdi. Ama Yarbay Tsumura'nın cesareti hiçbir zaman unutulmadı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

1. Dünya Savaşı’nda Ruslara esir düşen 1012 Türk askerini İstanbul’a getiren Japon Gemisi Heimei Maru’nun komutanı olan Yarbay Yukichi Tsumura’nın ismi, İstanbul Beykoz’da bir caddeye verildi.

Önergeyi Beykoz belediyesinin sunmasının sebebi ise 1973 yılına dayanan bir iş birliği ve dostluk.