Türk hava gücünün yeni uçağı ne olacak?

Türk hava gücünün yeni uçağı ne olacak?

ABD F-16 savaş uçağı talebine hala olumlu yanıt vermemesi "Türkiye’nin F-16 alternatifleri neler?" sorusunu gündeme getirdi. Seçenek fazla olsa da bir uçak öne çıkıyor. İşte konuyla ilgili merak edilenler.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Fransız üretimi Rafale mi? İngiliz Alman İtalyan ortak üretimi Eurofigterlar mı? İsveç yapımı Saab uçakları mı? Ya da Rus ve Çin üretimi savaş jetleri mi?

Türkiye’nin alacağı yeni savaş uçağının hangi ülkeden alınacağı tartışılırken, kritik bir ziyaret gerçekleşti. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İngiliz mevkidaşının resmi davetlisi olarak İngiltere’ye gitti. Ziyaret kapsamında Savunma ve Güvenlik İle Savunma Sanayisinde işbirliği konuları ele alındı. Bazı savunma firmaları ile temasların yapıldığı ziyarette Milli Savunma Bakanı Akar’a savunma ve güvenlik konularında uzman sivil ve askeri personelden oluşan teknik heyet de eşlik etti. Akar ziyareti sırasında F-16’nın en olası alternatifi olarak gösterilen Eurofighter Typhoon uçaklarını da inceledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

F-16 savaş uçakları 4. nesilken, Almanya, İtalya, Suudi Arabistan, İspanya, İngiltere Katar ve Kuveyt tarafından kullanılan tayfun jetleri 4.5 nesil kategorisi içinde. İki motorlu, tek ve çift pilotlu versiyonları olan uçak saatte 2390 km hıza ulaşabilen av bombardıman uçağı. Yaklaşık 16 metre uzunluğa ve 11 metre kanat açıklığına sahip uçağın mühimmat yüklü ağırlığı 16 bin kilogram. 2900 km menzile sahip savaş jeti 27 mm’lik topa, farklı tipteki bomba ve füzeleri kullanma kabiliyetine sahip. Ayrıca Avrupa’dan alınacak savaş jetlerinin NATO’da sorun oluşturması, altyapı, eğitim ve mühimmat konusunda sorun çıkarması beklenmiyor.

Ukrayna ordusu sahada nasıl ivme kazandı?

Ukrayna ordusu sahada nasıl ivme kazandı?