Türk-İş: Yoksulluk sınırı 4 kişilik aile için 19 bin

Türk-İş: Yoksulluk sınırı 4 kişilik aile için 19 bin

Türk-İş açlık ve yoksulluk sınırı mayıs ayı araştırmasının sonucunu açıkladı. Buna göre açlık sınırı 6 bin TL’ye çıktı. Yoksulluk sınırı ise 19 bin 602 liraya yükseldi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türk-İş açlık ve yoksulluk sınırı mayıs ayı araştırmasının sonucunu açıkladı. Buna göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı yani açlık sınırı 6 bin TL’ye çıktı.

Gıda harcaması ile giyim, konut yani kira, elektrik, su, yakıtı içeren masraflar, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı olan yoksulluk sınırı da 19 bin 602 liraya çıktı. Bekâr bir çalışanın yaşama maliyeti ise aylık 7 bin 836 liraya yükseldi.

Türk-İş'in verileri temel alındığında mutfak enflasyonundaki değişim de mayıs ayı raporunda yer aldı. Buna göre Ankara'da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarındaki artış bir önceki aya göre % 13,04 oranında gerçekleşti. Son on iki ay itibariyle artış oranı % 107,76 olarak hesaplandı. Beş aylık değişim oranı % 46,85 oranında oldu.