hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Türk müteahhitlere destek için çalışma

  Türk inşaat sektörü, 2020 yılında üstlendiği 15,2 milyar dolarlık toplam proje bedelini, 2021 yılı sonu itibarıyla yaklaşık 2 katına çıkararak 29,3 milyar dolara ulaştırdı. Açıklama Ticaret Bakanı Mehmet Muş'tan geldi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ticaret Bakanı Mehmet Muş Türkiye Müteahhitler Birliği'nin ev sahipliğindeki ''Yurtdışı müteahhitlik ve teknik müşavirlik hizmetleri 2021 yılı değerlendirme" programında verdi bu mesajı, Türk inşaat sektörünün yurtdışındaki projelerine dikkat çekti ve Türk ekonomisine katkısını rakamlarla anlattı.

  BAKAN ÜZERİNDE ÇALIŞILAN DESTEKLERİN DE SİNYALİNİ VERDİ

  "Türk Eximbank tarafından sağlanan kredi imkânlarının etkinliğini artırmaya çalışıyoruz. Bunun yanında, finansman imkânları güçlü ülkelerin firmaları ile ülkemiz firmalarının üçüncü ülkelerde işbirliği yapmalarını sağlamayı amaçlıyor, bu kapsamda ortak organizasyonlara yönelik çalışmalarımızı yoğunlaştırıyoruz."

  Bakan ayrıca, ihracatçıların kredide kefalet sorununu ortadan kaldırmak ve krediye erişim maliyetlerini düşürmek için yeni bir enstrüman olarak kurgulanan "İhracatı geliştirme anonim şirketi"nin 1 Mart 2022 tarihinde faaliyete geçeceği de hatırlattı. ''ihracatçımızın finansman sorununun giderilmesine büyük katkı sağlacak'' dedi.

  Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren ise yurtdışı faaliyetlerine yönelik bir "Akreditasyon sistemi"ne işaret etti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow