"Türkiye kendi algoritmasını geliştirdi"

"Türkiye kendi algoritmasını geliştirdi"

Türkiye koronavirüste kendi algoritmasını geliştirdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın dile getirdiği bu algoritma nasıl işliyor? Türkiye koronavirüs tedavisinde dünyadaki örneklerinden farklı ne yapıyor?

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Koronavirüs algoritması. Yani tedavi süresince sağlık kuruluşlarının, doktorların, hemşirelerin tedavi süreci için izleyeceği yol haritası. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın söylediği o algoritma, hastalıkla ilgili vakalar görülmeye başladığında belirlendi. Hastanın ilk geldiği birinci derece sağlık kuruluşunda ne yapılması gerektiği ile başlayan süreç daha sonra sık sık güncellendi. En sonunda tedavi sürecine ilişkin Türkiye kendi bir sistem oluşturdu.

Algoritma hastaların nasıl izleneceğini, hangi durumlarda iki kez test yapılacağı gibi ayrıntıları içeriyor. Hastaların yaş gruplarına göre hangi yol haritasının izleneceği de haritada mevcut. Hastaneye yatması durumunda hangi kan tahlillerinin yapılacağı ve hangi süreçte hangi ilaçların kullanılacağı da mevcut. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca işte o algoritmaya göre hastalığın erken dönemde uygulanan tedavide kullanılan ilaçlara dikkat çekti. "Bizim erken dönemde başlayabilecek ilaçlarımız var, pünomaniye dönüşmediğini görüyoruz. Entübe etmemenin hasta için faydalı olduğunu görüyoruz. Bütün bunlar tedavi uygulamada farklılık içinde olduğumuzu gösteriyor" dedi.

Algoritmada da hastalara hangi durumda hangi ilaçların verileceği yer alıyor. Kullanılan ilaçlar sonrasında tekrar testlerinin yapılması. Ve test sonuçlarına göre ya tedaviye devam ya da hastaneden taburcu edilmesi için süreç yer alıyor.

 

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow