hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Türkiye'de yazılan yüksek lisans ve doktora tezlerinin üçte biri çalıntı

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Türkiye'de son yıllarda doktora ve yüksek lisans çalışmalarında büyük bir artış var. Ancak Boğaziçi Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırmaya göre, Türkiye'de yapılan çalışmalarda, ortaya yeni bir şey konamadığı ve çalışmaların sıklıkla birbirini tekrar eden araştırmalar olduğunu belirlendi. Yapılan araştırmada yazılan her 3 tezden birinde "intihal", yani akademik hırsızlık yapıldığı belirlendi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye'de yazılan her 3 akademik tezden biri çalıntı. Veriler, Boğaziçi Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırmadan. Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Politikaları Araştırma ve Uyguluma merkezi, "Akademik Yazı Kalitesi" ile ilgili bir çalışma yaptı. Çalışma kapsamında 2007- 2016 yılları arasında yazılmış 470'i yüksek lisans, 130'u doktora tezi olmak üzere 600 tez incelendi. İncelenen tezlerden 477'si kamu, 123'ü ise vakıf üniversitelerinde yazılmış, 89'u İngilizce, 511'i de Türkçe'ydi.

  "İntihal"e kamu görevinden çıkarma cezası

  Çalışmanın sonuçları çarpıcı. Buna göre, her üç tezden birinde, "intihal" yani, bir başkasına ait bir fikri, düşünceyi ya da kavramı sahibine atıfta bulunmadan kullanma, daha açık tanımıyla da "akademik hırsızlık" olduğu ortaya çıktı.

  "Şifacı" Ahmet Maranki'ye "intihal" cezası

  Araştırmaya göre, yapılan çalışmanın ne kadar orijinal olduğunu ifade eden benzerlik indeksinin dünyada kabul edilen seviyesi yüzde 15'ken, bu oran Türkiye'de yüzde 28.5 çıktı. Araştırmada, İngilizce tezlerin benzerlik indeksi yüzde 24'ken, Türkçe tezlerde bu oran yüzde 29 oldu. Bu benzerlik oranları, kamu üniversitelerinde yüzde 28, vakıf üniversitelerinde ise yüzde 31 olarak çıktı. Bu da kamu okullarında yazılan tezlerin daha iyi durumda olduğunu gösterdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İntihal suçlamasını "Ergenekon"a attı

  Araştırma sonucunda toplam 600 tezden 207'sinin yani tezlerin yüzde 34'ünün yüksek intihalli olduğu ortaya çıktı. Kamu okullarında intihalli tez sayısı yüzde 31, vakıf okullarında ise yüzde 46 oldu.

  Yüksek lisans ve doktora tezleri incelendiğinde, yüksek lisansta intihal yani akademik hırsızlık oranının çok daha yüksek olduğu belirlendi. Buna göre, yüksek lisanta intihalli tez oranı yüzde 36, doktora tezlerinde ise bu oran yüzde 26 oldu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow