hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Türkiye'den 19 üniversite en iyiler arasında

  Türkiye'den 19 üniversite Avrupa'nın en iyileri arasına girdi. Avrupa geneli sıralamasında ODTÜ 124'üncü, İTÜ 138'inci, Boğaziçi Üniversitesi 199'uncu sırada yer aldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İngiltere merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Quacquarelli Symond'ın bu yıl başlattığı ve Avrupa'daki en iyi üniversiteleri sıraladığı Dünya Üniversite Sıralaması: Avrupa 2024 Listesi yayımlandı. Bu kapsamda derecelendirme kuruluşu, Avrupa Konseyi’ne üye 42 ülkedeki 688 üniversiteyi değerlendirdi.

  Türkiyeden 19 üniversite en iyiler arasında

  Listeye göre, Avrupa geneli sıralamasında Türkiye'den ODTÜ 124'üncü, İTÜ 138'inci, Koç Üniversitesi 174'üncü, Bilkent Üniversitesi 178'inci, Boğaziçi Üniversitesi 199'uncu sırada yer aldı.

  Sabancı, Hacettepe, İstanbul, Gazi, Ankara, Yıldız Teknik, Ege, İstanbul Gelişim, Abdullah Gül, Galatasaray, Marmara, Çankaya, İstanbul Bilgi ve Dokuz Eylül Üniversiteleri ilk 500 üniversite arasında yer buldu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiyeden 19 üniversite en iyiler arasında

  İşveren İtibarı Göstergesinde Türkiye'den 3 üniversite Avrupa'nın bu alandaki en iyi 50 üniversitesi arasına girdi. Bu listede ODTÜ 34'üncü sırada yer alarak işverenler tarafından en çok tanınan Türk üniversitesi oldu. YÖK Başkanı Erol Özvar, kurul olarak ülkenin yükseköğretim alanında dünya devleriyle rekabet edebilir hale gelmesi ve gittikçe artan sayıda öğrenci için bir çekim merkezi olması için uluslararasılaşma stratejisi doğrultusunda yoğun çaba sarf ettiklerini belirtti. Özvar, "Yürüttüğümüz çalışmaların meyve verdiğini görmek bizim için büyük bir mutluluk kaynağı." ifadesini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow