Türkiye'nin enerji atılımları

Türkiye'nin enerji atılımları

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Türkiye, enerji merkezi olma yolunda önemli adımlar atıyor. Enerji atılımları, dışa bağımlılığı da düşürüyor. Peki bu noktaya nasıl gelindi?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Petrol, doğal gaz keşifleri, yeni yatırımlar ile Türkiye enerji merkezine dönüşüyor. Uluslararası nitelikte birçok boru hattı projesiyle öncelikle enerji tüketimi garantiye alındı. Bu sayede kaynak çeşitliliği oluştu. Elektrikte kurulu güç 104 bin megavatın üzerine taşındı.

Sismik arama ve sondaj filosuyla Karadeniz'de 710 milyar metreküp doğal gaz keşfedildi. 2,5 yılda Sakarya Gaz Sahası'ndan Filyos'a taşınan gaz sisteme verildi.

Petrolde de keşifler yapılıyor. Özellikle Şırnak'ın Cudi ve Gabar dağlarındaki petrol keşifleri ekonomiye büyük katkı sağlayacak.

Faaliyetteki 4 LNG terminali ile 10'dan fazla ülkeden LNG olarak doğal gaz da temin ediliyor. 5'nci LNG terminali Saros FSRU'a depolama lisansı verildi.

Depolama tesislerinde ise Tuz Gölü ve Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesislerinin toplam kapasitesi 5,6 milyar metreküpe ulaştı.

Akkuyu Nükleer Santrali'nin geçtiğimiz günlerde taze yakıt teslim töreni yapıldı. Tamamlandığında Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yüzde 10'u Akkuyu’dan karşılayacak.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber