Türkiye'nin F-35 ortaklığı: 2002'de başlayan projeye 9 ülke dahil

Türkiye'nin F-35 ortaklığı: 2002'de başlayan projeye 9 ülke dahil

ABD Savunma Bakanlığının son açıklamasıyla S-400'ler nedeniyle başlayan F-35 gerilimi yeni bir aşamaya girdi. Ancak Türkiye proje ortağı olarak F-35'lere önemli üretim desteği ve ekonomik katkı sunuyor. Ayrıca uçağın üçüncü büyük alıcısı olarak da projeye büyük destek veriyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

F-35'ler savaş uçaklarının beşinci nesil temsilcisi. Teknoloji harikası, uçabilen bilgisayarlar olarak tanımlanıyorlar. Kısa kalkış, dikine iniş gibi özellikler taşıyan modelleriyle uçak gemilerinde kullanım özelliklerine sahip. Uçağın, Türk Hava Kuvvetlerinde envanterden çıkarılacak F-4'lerin yerini alması planlanıyor.

2002 yılında başlayan F-35 projesinde ABD, İngiltere, Danimarka, İtalya, Hollanda, Kanada, Norveç, Avustralya ve Türkiye ortak. Ortaklar, uçağın geliştirilmesi, üretimi ve kullanımında öncelikli rol alıyor.

Türkiye 10 firma ve kuruluşla F-35 projesine destek veriyor. ASELSAN, TUSAŞ, HAVELSAN, ROKETSAN, AYESAŞ, MİKES ile Kale ve Alp Havacılık firmaları F-35 için çalışıyor. TUSAŞ uçağın orta gövdesini üretiyor, kalitesiyle ve teslimat zamanı titizliğiyle takdir ediliyor. ASELSAN komünikasyon, navigasyon ve tespit sisteminde aviyonik arayüz kontrol modülünü hazırlıyor. HAVELSAN mühendislik desteği veriyor, kokpit camı, fren sistemi, iniş takımı kontrol modülleri gibi parçaları projeye kazandırıyor. Proje yönetimi üretimin 12 milyar dolar düzeyinde olduğunu belirtiyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Üretim ortaklığı nedeniyle Amerikan tarafı da Türkiye'nin programdan çıkması halinde, boşluğun nasıl doldurulacağını bilmiyor. ABD Avrupa Kuvvetleri Komutanı Curtis Scaparrotti temsilciler meclisinde "Bu bizim endişelendiğimiz konulardan biri" demişti. Pentagon'dan yapılan son açıklamada ise üretim için başka ülkelerin değerlendirildiği mesajı verildi.

Türkiye F-35'in üçüncü büyük müşterisi

Ankara'daki savunma kaynaklarına göre ise Türkiye'nin F-35 programından çıkarılması neredeyse imkansız. Bunun nedeni, Türkiye'nin üretimdeki başarısı, bakım garantisi, Avrupa motor bakımı yatırımı ve projeye desteği. Bu destek, şimdiden 100+20 uçak alım garantisi ve bir milyar dolar civarında ödeme yapılmasıyla özetleniyor. Türkiye, Japonya ve İngiltere'nin ardından uçağın üçüncü büyük müşterisi durumunda. Kaynaklar, mevcut üretim ve ekonomik tablonun siyasi kararlarda da ekili olacağı görüşünde. Bu nedenle son sözün iki ülke karar alıcılarının siyasi temasları sonucunda söylenmesi bekleniyor.