hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Türkiye'nin genel seçim tarihi

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  CNN TÜRK Spikeri Kaan Temeltaş Türkiye'nin seçim tarihini anlattı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  CNN TÜRK Spikeri Kaan Temeltaş şu ifadeleri kullandı;

  "İlk çok partili seçim 1946’da oldu. CHP ezici bir çoğunlukla yüzde 85 oranında oy aldı. Fakat bu seçim usul tartışmalarıyla geçti. 14 Mayıs 1950 tarihindeyse ilk demokratik seçim olarak kabul edildi. Çünkü gizli oy, açık tasnif yöntemi ilk kez uygulandı ve bu kez zafer ‘Yeter. Söz milletindir’ sloganıyla oy isteyen Demokrat Parti'nin oldu.

  Tarihler 1954 ve 1957’yi gösterdiğinde bu tarihlerde gerçekleşen seçimlerde de kazanan Adnan Menderes'in Demokrat Partisi oldu. İlk darbede bu süreçte oldu. 1960 darbesi Türk siyasi hayatına demir yumruk indirdi.

  Türkiye, Menderes ve arkadaşlarının idam edileceği bu darbe sürecinde 1961’de seçime gitti. CHP beklediği oy oranını bulamadı. Türkiye'nin ilk koalisyonu da bu dönemde kuruldu. 1965 seçimleriyse 27 Mayıs darbesinden sonraki ilk tek parti hükümetini ortaya çıkarttı. Süleyman Demirel bu hükümetin başındaydı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Demirel, 1969 seçimlerinde de ilk parti çıkmayı başaracaktı ve Demirel liderliğindeki Adalet Partisi hükümeti bir başka darbeyle 1971 tarihinde yani 1971’deki 12 Mart Muhtırasıyla devrildi. 1973 seçimlerinin kazananıysa CHP ve Lideri Bülent Ecevit olacaktı. Ecevit seçimdeki başarısını 1977’de ilk parti çıkarak sürdürecekti ve tarihler 1983 geliyor. Öncesinde 12 Eylül 1980 darbesi var.

  Bu gelişme sadece koalisyon hükümetiyle başbakan olan Süleyman Demirel'i değil, tüm Türk siyasetini vurdu ve bir kez daha demokraside kesintiye yol açtı. 1983 seçimleriyse Anavatan Partisiyle Turgut Özal'ın sahneye çıkışını gösterdi. Özal, 87 seçimlerinde de başarısını tekrarladı. 1991’de seçimi Süleyman Demirel kazandı. Çünkü en büyük rakibi Turgut Özal bu seçim öncesinde cumhurbaşkanı seçilerek Çankaya Köşkü'ne geçmişti.

  Tarihler ilerledi, 1995’i gösterdi. 1995 seçimleriyse bir başka şaşırtıcı sonuç yarattı. Sandıktan Refah Partisi lideri Necmettin Erbakan ilk sırada çıktı. 97’deki 28 Şubat darbesi de işte bu sonuca 95 seçimlerine yönelik yapılmıştı. 1999’da ise bu kez ilk parti Demokratik Sol Parti oldu ve Bülent Ecevit yıllar sonra yine başbakanlık koltuğuna oturdu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  3 Kasım 2002 seçimlerindeyse AK Parti bu kez siyaset arenasına çıktı. Tek başına iktidar oldu. Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğindeki parti 2007’deki e-muhtıranın ardından yapılan seçimlerde de 2011 seçimlerinde de bu başarısını sürdürdü.

  2014’te Erdoğan'ın cumhurbaşkanı olması sonrası AK Parti ilk kez bir seçimde 2015’te meclisten ilk parti çıksa da sandalye sayısında tek başına iktidarı yakalayamadı. Fakat haziran seçimini ardından bu kez kasım ayında tekrar Türkiye seçime gitti ve bir Kasım seçimlerindeyse AK Parti oy oranını arttırdı. 15 Temmuz 2016’daki FETÖ darbe girişimi bastırıldı.

  2018’de ise Türk siyasi tarihi ittifaklarla tanıştı. AK Parti ve MHP, Cumhur İttifakı'nı oluşturdu. Muhalefetse Millet İttifakı çatısı altında toplandı. Seçimlerden Cumhur İttifakı zaferle çıktı ve tarihler 14 Mayıs 2023 tarihini gösterdi.

  Bu tarihte hem Cumhurbaşkanlığı seçimi hem de milletvekili, 28.dönem milletvekili seçimleri yapıldı. Genel seçimler yapıldı. Aslında 14 Mayıs'ta 28.dönem milletvekili genel seçimleri sona erdi. Fakat 14 Mayıs'ta yapılan seçimde cumhurbaşkanı adaylarından hiçbiri yüzde 50 artı bir oyu toplayamadı ve bu nedenden kaynaklı bugün yani 28 Mayıs 2023 tarihinde Türkiye bir kez daha sandık başına gidiyor ve 13. Cumhurbaşkanı'nı seçiyor."

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow